Ile kosztuje SmartLunch?

Ile kosztuje SmartLunch?

Czy benefit od SmartLunch nie obciąży za bardzo budżetu firmy? A czy klienci płacą za korzystanie z aplikacji? Ciekawe czy w ogóle wprowadzenie dofinansowania do posiłków się opłaca? Odpowiedzi na te pytanie zawarte są w niniejszym artykule. 

Aplikacja SmartLunch jest bezpłatna dla korzystających z niej firm, zarabiamy dzięki (najczęściej) dziesięcioprocentowej prowizji pobieranej od restauratorów. Jedyny koszt, jaki ponosi organizacja to dofinansowanie posiłków dla swoich pracowników. A jak ono wygląda? 

Różne typy dofinansowania 

W SmartLunch proponujemy kilka rodzajów dofinansowań: dzienne, miesięczne, procentowe i mieszane. 

Dofinansowanie dzienne jest idealnym rozwiązaniem dla firm pracujących również w weekendy. Niezależnie od liczby przepracowanych dni w miesiącu, kwota do wykorzystania pozostaje taka sama. Pracownicy i pracownice mogą również liczyć na “darmowe” posiłki, to znaczy takie, których cena nie przekracza sumy dotowanej przez pracodawcę - jest to najczęściej zupa lub kanapka. 

Dofinansowanie miesięczne sprawdza się w przypadku osób, które mają ochotę na zamówienie droższych posiłków, ponieważ będą one w pełni finansowane przez pracodawcę. Istnieje jednak ryzyko wykorzystania całej kwoty przed końcem miesiąca, wtedy pozostałe środki zostaną pobrane z wynagrodzenia bądź karty płatniczej. 

Dofinansowanie procentowe może znacznie ograniczyć liczbę zamawianych posiłków. Osoby zatrudnione prawie nie mają możliwości skorzystania z dofinansowanego w całości  obiadu. 

Dofinansowanie mieszane jest idealną alternatywą dla pracodawców, którzy chcą wprowadzić benefit i jednocześnie skorzystać z ulgi podatkowej, o której pisaliśmy TUTAJ. Pracownicy i pracownice dzięki systemowi mieszanemu mogą skorzystać z posiłków mieszczących się w kwocie dofinansowania, jednocześnie nie przekraczając miesięcznego limitu 190 zł. 

Jaki jest realny koszt dofinansowania?  

Jak wynika z danych przedstawionych w tabeli, maksymalny możliwy koszt dofinansowania znacznie odbiega od tego, który realnie trzeba zapłacić. Największą dysproporcję widać przy systemie “dziennym”. Jest to spowodowane urlopami, zwolnieniami lekarskimi, pracą zdalną - osoby zatrudnione po prostu nie są w stanie wykorzystać całej przeznaczonej kwoty, z prostej przyczyny: nie każdego dnia pojawiają się w pracy. 

Wyższy wskaźnik wykorzystania dofinansowania widać w przypadku trybu “miesięcznego”. Dlaczego? Zatrudnione osoby korzystają z niego bardziej “rozrzutnie”, ponieważ dopóki kwota nie zostanie w pełni wykorzystana, wszystkie posiłki są opłacone przez pracodawcę. 

Realny koszt posiłków ze SmartLunch jest więc zależny od wybranego modelu. Można dostosować go do branży lub wprowadzić limity kwotowe - wszystko zależy od możliwości budżetowych i liczby osób pracujących. 

Warto przypomnieć, że niewykorzystana kwota “przepada”, to znaczy, że użytkownicy w kolejnym dniu lub miesiącu nie będą mogli z niej skorzystać. 

Czy dofinansowanie jest konieczne? 

Nie, można wdrożyć aplikację SmartLunch do swojej firmy nie zapewniając zatrudnionym osobom żadnego dofinansowania do posiłków pracowniczych. Czy ma to jednak sens? 

Dlaczego SmartLunch nie zadziała bez dofinansowania? 

Przede wszystkim brak (nawet symbolicznego) dofinansowania posiłków od pracodawcy znacznie zmniejsza liczbę zamówień. Pracownicy i pracownice niechętnie płacą pełną kwotę za posiłek i traktują SmartLunch jako ratunek w wyjątkowych sytuacjach, gdy zapomną wziąć z domu własnoręcznie przygotowanych kanapek. A przecież właśnie tego pragniemy uniknąć. Istotą naszej aplikacji jest codzienne zamawianie ciepłych obiadów spożywanych w gronie współpracowników. 

Zastanówmy się więc, dlaczego wdrażamy do firmy benefit w postaci SmartLunch.

Zdrowie

Dla każdego pracodawcy zdrowie zatrudnionych osób powinno być jednym z priorytetów. Nic tak nie poprawia kondycji organizmu jak regularne odżywianie. Organizacje zapewniające dofinansowanie zachęcają do spożywania ciepłego posiłku w ciągu dnia - jest to niezbędne do prawidłowego wykonywania każdego rodzaju pracy, intelektualnej i fizycznej. 

Wydajność

Według badań WHO, najedzony pracownik podnosi swoją efektywność aż o 20 proc. Dla każdego pracodawcy ważne jest, żeby powierzona praca wykonana była dokładnie i sprawnie. Warto więc wspomóc zatrudnione osoby poprzez zapewnienie im obiadu, a tym samym możliwości regeneracji. 

Atmosfera w pracy 

SmartLunch integruje i łączy - wszystkie posiłki dostarczane są w konkretne miejsce o określonej godzinie. Współpracownicy siadają więc do stołu razem, co daje codzienną możliwość integracji, ale również wymiany pomysłów. Wspólne obiady mogą bardzo korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizacji. 

Atrakcyjność 

Działamy na rynku od kilku lat, jesteśmy benefitem świeżym i przyciągającym uwagę. Zapewnienie dofinansowanych posiłków w atrakcyjnej formie pomoże, nie tylko pozyskać nowych pracowników, ale również “utrzymać” doświadczonych, z dłuższym stażem pracy. 

Zapewnienie dofinansowania jest więc nie tylko wyrazem troski o zatrudnione osoby, ale również inwestycją dla firmy. Dzięki zdrowym i świeżym posiłkom pracowniczym organizacja zyskuje zmotywowaną, zintegrowaną załogę, a także wizerunek firmy dbającej o pracowników i pracownice. 

Jak wynika z kalkulacji przedstawionych w tabeli, nie są to koszty tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Warto wdrożyć do firmy benefit, z którego pracownicy i pracownice będą korzystać. Dodatki wprowadzane są przecież w celu motywowania oraz podniesienia komfortu zatrudnionych osób. Czy warto więc zapewnić dofinansowanie? Oczywiście tak! Długoterminowo korzystają na tym nie tylko pracownicy i pracownice, ale także pracodawca. Zyskuje najedzoną, zmotywowaną i gotową do pracy załogę. 

To może Cię zainteresować

No items found.