Dlaczego warto mieć kantynę pracowniczą?
Zespół SmartLunch

Dlaczego warto mieć kantynę pracowniczą?

Kantyna pracownicza w fabrykach i zakładach pracy to miejsce, gdzie pracownicy mogą zjeść posiłki, nabrać siły do pracy - gdzie umacniają się relacje pracownicze.

W dzisiejszych czasach stołówki pracownicze pełnią ważną rolę w środowisku przemysłowym i oferują korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samego zakładu.

Najedzony pracownik to lepsze funkcjonowanie firmy

Kantyna pracownicza zapewnia pracownikom świeże i zdrowe produkty, dobrej jakości posiłki w trakcie pracy. Współczesne kantyny w zakładach przemysłowych często oferują zdrowe opcje żywieniowe, takie jak świeże owoce, sałatki, dania pełnowartościowe i napoje bez cukru.

Zadbanie o zdrowe odżywianie pracowników przekłada się na poprawę ich ogólnej kondycji, ich zadowolenie, może wpłynąć na dobre samopoczucie oraz na wydajność i efektywność w pracy.

Pracodawca promuje zdrowy styl życia wśród pracowników

W trosce o zdrowie pracownika kantyna z dobrej jakości jedzeniem może pomóc w promowaniu zdrowego stylu życia wśród załogi i przyczynić się do redukcji absencji z powodu chorób.

Kantyna pracownicza może być przestrzenią do edukacji pracowników na temat zdrowego odżywiania. Poprzez oferowanie zdrowych opcji żywieniowych i informacji o ich wartościach odżywczych, pracownik może dowiedzieć się więcej na temat zdrowego stylu życia.

Jedzenie na wyciągnięcie ręki. Lepsze zarządzanie czasem pracowników

Kantyna pracownicza umożliwia pracownikom oszczędzanie czasu, ponieważ nie muszą wychodzić z terenu zakładu do sklepu lub restauracji, aby zjeść posiłek. Skracając czas potrzebny na jedzenie, pracownik może efektywniej wykorzystać swoje przerwy i wrócić do pracy w wyznaczonym czasie.

Kantyna może być otwarta w elastycznych godzinach, dostosowując się do zmieniających się grafików pracy pracowników, co zwiększa dostępność posiłków dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich zmiany.

Jedzenie, odpoczynek, relaks, integracja, zadowolenie pracowników

Pracownicy fabryk często pracują w intensywnych i ekstremalnych warunkach, gdzie wymagana jest duża precyzja i skupienie. Dzięki kantynie pracownicy mogą zrelaksować się w czasie pracy, odpocząć od rutyny i naładować się energią przed powrotem do obowiązków.

W stołówce pracownicy różnych działów i stanowisk mogą się spotkać, porozmawiać i lepiej się poznać. Kantyna działa jak centrum integracji społecznej, co może przyczynić się do lepszych relacji między pracownikami i zwiększyć atmosferę współpracy.

Kantyny pracownicze stanowią użytek dla wszystkich pracowników danego zakładu pracy i są miejscem spotkań - pracowników produkcyjnych z pracownikami sektora administracyjno-biurowego, co pomaga przełamywać bariery i integrować zatrudnioną kadrę.

Dla pracodawcy to dobre narzędzie do budowania silnej kultury firmy

Stołówka pracownicza to nie tylko miejsce do spożywania posiłków, ale również przestrzeń, która sprzyja integracji i budowaniu lepszych relacji między pracownikami. Wspólne spożywanie posiłków może pomóc w tworzeniu poczucia wspólnoty i może być okazją do rozmowy na tematy niezwiązane z pracą.

Dlatego stołówka do spożywania posiłków, w tym spożywania posiłków własnych może być nieocenionym narzędziem do budowania silnej kultury firmy. W związku z tym, warto zadbać o to, aby pomieszczenie do spożywania posiłków było przyjazne pracownikom, komfortowe i sprzyjało relaksowi.

Kantyna wśród benefitów. Dofinansowany posiłek w stołówce

Dzięki kantynie przedsiębiorstwo może się wyróżnić na rynku pracy. Oferta kantyny może być atrakcyjnym dodatkiem do benefitów pozapłacowych dla pracowników.

Wiele osób docenia wygodę, jaką zapewnia możliwość zakupu zdrowych posiłków w miejscu pracy, co może pomóc w pozyskaniu i zatrzymaniu wartościowych pracowników.

Pracodawca może także zdecydować o dofinansowywaniu posiłków w kantynie pracowniczej, co pozwala pracownikom na korzystanie z posiłków w niższych cenach lub nawet bezpłatnie, jeśli pracodawca pokrywa całość kosztów.

Dofinansowane posiłki dla pracowników to świadczenie, które wśród benefitów cieszy się dużą popularnością. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a także poprawia samopoczucie, zdrowie i produktywność.

Od 1 września 2023 roku wzrosła kwota zwolniona ze składek ZUS, którą pracodawca przeznacza na jedzenie pracownika. Miesięcznie to 450 zł na jednego pracownika.

Stołówki dostosowane do potrzeb pracowników

Pamiętajmy o tym, że stołówki w zakładach pracy muszą przestrzegać przepisów prawnych, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy. Stołówki muszą przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego. Jadalnia pracownicza powinna mieć na tyle dużą powierzchnię, żeby każdy pracownik mógł zająć miejsce siedzące i swobodnie zjeść posiłek.

To może Cię zainteresować

No items found.