Czy warto wdrożyć wellbeing w firmach produkcyjnych?
Zespół SmartLunch

Czy warto wdrożyć wellbeing w firmach produkcyjnych?

Przemysł produkcyjny często charakteryzuje się intensywną pracą fizyczną, narażeniem na stres i hałas oraz monotonnością. To wszystko może prowadzić do zmęczenia, braku motywacji oraz zwiększonego ryzyka wypadków.

W tej sytuacji dbanie o dobrostan pracowników staje się niezbędne. Coraz więcej firm inwestuje w dobrostan pracowników co przekłada się na wzrost ich zaangażowania, zmotywowania i produktywności. Wellbeing pracowników, czyli ich ogólne dobre samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, stało się jednym z najważniejszych priorytetów dla rozwoju przedsiębiorstw.

W wellbeingu ważny jest człowiek jako całość 

Co oznacza pojęcie wellbeing? To holistyczne podejście pracodawcy, który bierze pod uwagę różnorodność pracowników i poczucie zadowolenia każdego z nich.

Wellbeing obejmuje: 

  • Dobre samopoczucie fizyczne rozumiane jako zdrowie pracowników i podejmowanie odpowiedniej profilaktyki.
  • Dobrostan emocjonalny, czyli zrównoważenie emocjonalne, utrzymywanie dobrego zdrowia psychicznego, umiejętność radzenia sobie ze stresem.
  • Dobrobyt finansowy poprzez osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego, radzenia sobie ze wstrząsami finansowymi.
  • Dobrobyt społeczny polegający na dobrym współdziałaniu z innymi ludźmi.

W rezultacie wellbeing to idealny stan dobrego samopoczucia pracowników polegający na tym, że pracownik jest zdrowy i sprawny fizycznie, zrównoważony emocjonalnie, bezpieczny finansowo i ma dobre relacje z ludźmi.

Dlaczego wellbeing pracowników jest tak istotny dla firmy produkcyjnej?

Jak dowodzą badania oraz głosy pracodawców, organizacje o wyższym poziomie dobrostanu pracowników osiągają lepsze wyniki biznesowe, mają większe przychody oraz cieszą się większą satysfakcję klientów.

Zadowoleni, zdrowi pracownicy są bardziej produktywni. Dobrostan psychiczny i fizyczny wpływają pozytywnie na wydajność, kreatywność oraz zaangażowanie w wykonywane zadania.  

Niemal trzy czwarte pracodawców planuje w najbliższych latach włączyć dobrostan pracownika

Pracownicy, którzy czują się doceniani i mają wsparcie ze strony firmy, rzadziej chorują i nie są tak skłonni do długotrwałej nieobecności w pracy. Dbanie o wellbeing sprzyja budowaniu pozytywnych relacji w zespole, co z kolei wpływa na atmosferę pracy i efektywną komunikację. Firma dbająca o dobrostan swoich pracowników buduje lojalność oraz zaangażowanie w misję i cele organizacji.

Zmiana w polityce benefitów. Ważny staje się wellbeing

W ostatnich trzech latach, aż 73 proc. pracodawców także z sektora produkcyjnego deklaruje zmianę strategii świadczeń pozapłacowych – wynika z odpowiedzi udzielonych przez 3642 pracodawców reprezentujących 14 milionów pracowników na całym świecie, którzy wzięli udział w badaniu Benefit Trends Survey.

Niemal trzy czwarte pracodawców planuje w najbliższych latach włączyć dobrostan pracownika (wellbeing, well-being), a szczególnie inicjatywy wspierające poprawę zdrowia psychicznego, do portfela świadczeń pozapłacowych.

Będą to propozycje koncentrujące się na różnorodności, równości, integracji oraz możliwości pracy zdalnej tam, gdzie charakter pracy umożliwia wprowadzenie takiej formy.

Jak możemy dbać o wellbeing pracowników w firmie produkcyjnej? Bank dobrych praktyk.

Opieka medyczna. Pakiet można rozszerzyć, np. o usługi fizjoterapeuty, a dodatkowo zaoferować vouchery na masaż. Dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej jest bardzo cenionym popularnym benefitem wśród wszystkich grup wiekowych. 

Posiłki firmowe lub z dofinansowaniem. Niech to będzie firmowy bar z tanimi obiadami albo dofinansowane posiłki z dowozem do firmy. Pozwalają nie tylko na zjedzenie wartościowego posiłku dodającego siły, ale także mają inne dodatkowe korzyści, jak dbałość o zdrowie, ułatwienie integracji, dobra atmosfera. 

Przestrzenie do  wspólnego spożywania posiłków przyniesionych z domu lub zamówionych do pracy. Będą sprzyjać spokojnej konsumpcji, zdrowiu fizycznemu pracowników oraz kreować atmosferę sprzyjającą nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich.

Promowanie zdrowego stylu życia. Edukacja i promowanie zdrowego stylu życia może mieć ogromny wpływ na dobrostan pracowników.

Ergonomiczne stanowiska pracy. Zapewnienie ergonomicznych warunków pracy może znacząco zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz zmęczenia u pracowników. Odpowiednio zaprojektowane stanowiska pracy przyczyniają się także do poprawy wydajności oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Programy aktywności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia zdrowie fizyczne pracowników, ale także wpływa korzystnie na ich samopoczucie psychiczne. Jeśli pracownik fizyczny przez cały dzień dźwiga ciężary, może nie najlepszym pomysłem będzie zaproponowanie mu wejściówki na siłownię, ale na basen z sauną na pewno tak. Firmy produkcyjne mogą organizować zajęcia sportowe, grupowe treningi czy też promować aktywność w czasie przerw.

Wsparcie psychologiczne. Praca w przemyśle produkcyjnym może być stresująca. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli dostęp do wsparcia psychologicznego w razie potrzeby. Programy coachingowe czy też sesje z psychologiem mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia pracowników i zmniejszenia stresu.

Promowanie zdrowego stylu życia. Edukacja i promowanie zdrowego stylu życia może mieć ogromny wpływ na dobrostan pracowników. Firmy mogą organizować warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania, prowadzić akcje promujące regularne badania czy też zapewniać dostęp do porad specjalistycznych.

Przestrzenie relaksu i ciszy. Pracownicy branży produkcyjnej często mogą być narażeni na hałas związany z charakterem ich pracy. Można zorganizować sesje jogi, medytacji, relaksacji, które pomagają pracownikom zrelaksować się i zwiększyć odporność na stres. Można w przestrzeni zakładowej wydzielić specjalne pokoje do wyciszenia się lub zrelaksowania. 

Elastyczność godzin pracy. Jeśli to możliwe, dajmy pracownikom możliwość elastycznego dostosowania godzin pracy do ich życia osobistego, co pozwoli na lepsze zrównoważenie pracy i życia prywatnego.

Wellbeing finansowy podreperowany przez benefity

Dobre samopoczucie pracownika oraz poczucie bezpieczeństwa zależy także od jego sytuacji finansowej. Dostając benefity pozapłacowe, pracownicy realizują swoje potrzeby za darmo - karty sportowe, służbowe samochody, telefony, lekarz, wyjście do kina, dofinansowanie do wakacji. Wówczas poprawia się ich wellbeing.

Kolejna oszczędność dla pracowników to posiłki dofinansowane przez pracodawców. Dzięki takiemu benefitowi pracownik oszczędza czas, ponieważ nie musi robić zakupów i gotować. Po drugie oszczędza pieniądze, skutki inflacji odczuwa teraz każdy z nas.

Wellbeing rodziny pracownika

Może warto w ramach projektu wellbeingowego pracownika pójść o krok dalej i zadbać też o jego rodzinę? I tutaj również zdrowie liczy się przede wszystkim.

Pracownicy cenią sobie dostęp do prywatnej opieki dla siebie i swojej rodziny, ubezpieczenie na życie swoje i swoich bliskich. Ponieważ wsparcie psychologiczne stało się potrzebne, niektóre firmy już organizują sesje z terapeutami, uruchamiają telefony zaufania, czaty czy anonimowe konsultacje z psychologami dla pracownika i jego rodziny.

Zaangażowanie pracodawcy w opiekę nad rodziną pracownika

Firmowa pomoc w opiece nad dziećmi jest doceniana zwłaszcza przez młodych pracowników. Pomoc w życiu codziennym, wakacje i wypoczynek dla dzieci, żłobek i przedszkole w pracy, dofinansowanie edukacji dla dzieci - to niektóre przykłady benefitów wellbeingowych skierowanych do rodziny.

Catering z dostawą może być dostępny także dla osób spoza firmy. Pracownicy mogą wówczas zamówić posiłki dla pozostałych członków rodziny. 

Wellbeing kobiet w przemyśle – czego potrzebują pracownice?

Zwiększona automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja powodują, że w fabrykach wraz z odciążeniem pracy fizycznej jest coraz więcej kobiet. Udział kobiet w rynku pracy (także w przemyśle i produkcji) to podstawa tworzenia bardziej kreatywnych i efektywnych zespołów. Polskie firmy uczą się zarządzać potencjałem różnorodności. Również te w branży przemysłowej.

Zdaniem ekspertów HR na większe zainteresowanie kobiet pracą w branży przemysłowej oraz ich dobre samopoczucie w tym sektorze mogłyby wpłynąć, m.in. elastyczny czas pracy, możliwość pracy hybrydowej, dofinansowanie żłobków i przedszkoli, czy opieka medyczna dla rodziny.

Kobietom bardziej niż mężczyznom zależy, aby posiłki w pracy spożywane były w zdecydowanie większym spokoju, zdecydowanie bardziej pełnowartościowe, dostarczające niezbędnej energii, dopasowane do indywidualnych oczekiwań i diety, zróżnicowane i przygotowywane z lokalnych produktów.

To może Cię zainteresować

No items found.