Przepis na zdrowie, witalność i energię w pracy
Katarzyna Patalan

Przepis na zdrowie, witalność i energię w pracy

Przy biurku lub między pudłami w magazynie, w ciągłym biegu i pędzie - czy przerwa na posiłek w pracy musi tak wyglądać? Absolutnie - nie. Warto zadbać o jej organizację, bo to co, i jak jemy, ma bezpośrednie przełożenie na to, jak się czujemy.

Zagadnienia związane z organizacją zbiorowego żywienia w pracy i płynącymi z niej korzyściami, zdominowały pierwszy moduł e-booka pt. Przepiśnik. O jedzeniu w pracy, który jest już dostępny dla wszystkich tych, których interesują tematy związane z działaniami wspierającymi budowanie dobrostanu pracowniczego. 

Jesteś tym, co jesz 

Jedną z ekspertek, której artykuł można przeczytać na łamach Przepiśnika jest Małgorzata Pielichowska, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka. Ekspertka podkreśla, że regularne spożywanie posiłków, jest jednym z czynników sprzyjających zachowaniu zdrowia. 

Zadbaj o to, by jeść regularnie o mniej więcej stałych porach. Jednorazowe ominięcie posiłku czy nawet tydzień nieregularności nie będzie mieć istotnego wpływu na stan zdrowia, ale postaraj się, żeby nie było to regułą.

Według ekspertki lepszym wyborem będzie pełnowartościowy obiad, dostarczający nie tylko energii, ale i białka, tłuszczu, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych, zamiast przekąski typu batonik czy fast food. Warto także uwzględnić charakter wykonywanej pracy, bo dieta zależna jest od wydatku energetycznego zużywanego podczas wykonywania zadań. 

Codzienna dieta nie może być instant

Natomiast w kwestii wyboru posiłku nie warto chodzić na skróty. Wybierając dania wysokoprzetworzone, dania gotowe i instant, sprawdzają się w awaryjnych sytuacjach, ale nie mogą stanowić podstawy codziennej diety. Aleksandra Borowa, technolog żywności wzięła pod lupę posiłki przygotowane przez restauratora oraz gotowe dania kupione w sklepie.

Porównując posiłki, można zauważyć, że pomimo ogólnie zbliżonej wartości odżywczej, znaczna różnica występuje w zawartości cukru i soli. W obiedzie garmażeryjnym znajduje się aż 20 gramów więcej cukru.

Dbałość o  jakość spożywanych dań wpływa na nasze codzienne życie. Zbilansowana dieta dostarcza niezbędnych składników, co gwarantuje dobre samopoczucie i wysoki poziom energii. Z uwagi na to, że większość dnia spędzamy w pracy, warto zadbać o wartościowe posiłki i nie zastępować ich gotowymi daniami z mikrofalówki.

Pracownicy cenią wysoką jakość dań 

Doskonałym sposobem zamawianie obiadów od lokalnych restauratorów. Pracownicy firm, które wdrożyły rozwiązanie od SmartLunch mają możliwość zamawiania zdrowych i ciepłych dań dofinansowanych przez pracodawców.  Jedną z restauracji współpracujących ze SmartLunch jest Restauracja Sobieska z Jawora. Każdego dnia z jej kuchni trafia około 800 dań do pracowników pięciu fabryk zlokalizowanych w regionie. 

Emilia Sobieska, właścicielka restauracji podkreśla, że pracownicy najbardziej cenią sobie dania z tradycyjnej polskiej kuchni. Jednocześnie zwraca uwagę, że z każdym rokiem rośnie świadomość pracowników na temat zdrowego odżywiania. 

Zapewnienie pracownikom posiłku w pracy to inwestycja, które opłaca się i pracownikowi, i pracodawcy. Na takim rozwiązaniu korzystają wszyscy. Pracownik, bo jest najedzony i ma siłę do pracy, a przy tym takie rozwiązanie wspiera jego domowy budżet. Pracodawcy, bo najedzony pracownik to szczęśliwy pracownik i bardziej wydajny.

Poza tym taka oferta pozwala też wyróżnić się na rynku pracy i rekrutować wartościowych pracowników - zwraca uwagę restauratorka. 

E-book pełen przepisów  

Niniejszy artykuł został napisany na podstawie materiałów i wywiadów zawartych w eksperckim e-booku Przepiśnik. O jedzeniu w pracy, który powstał z inicjatywy SmartLunch i przy współpracy wielu ekspertów oraz ze wsparciem patrona merytorycznego Wellbeing Institute. Ponad 150 stron publikacji to użyteczne i inspirujące przepisy na: dobrostan pracowników w biurze i na produkcji, efektywność oraz motywację w pracy. 

Pobierz bezpłatnego e-booka - Przepiśnik. O jedzeniu w pracy

To może Cię zainteresować

No items found.