Najlepsze benefity pozapłacowe, czyli jak motywować pracowników
Zespół SmartLunch

Najlepsze benefity pozapłacowe, czyli jak motywować pracowników

Przedsiębiorcy prześcigają się w coraz nowszych pomysłach jak skutecznie pozyskać i utrzymać dobrych pracowników. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są benefity pozapłacowe.

Benefit pozapłacowy jest dodatkiem niezależnym od wynagrodzenia. Może przybierać różną formę, jednak w każdym przypadku powinien uatrakcyjniać firmę. Zatem, jakie benefity pozapłacowe podnoszą atrakcyjność w oczach potencjalnych pracowników? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym są benefity pozapłacowe?

Benefity pozapłacowe w obecnym czasie są nieodłącznym elementem każdego przedsiębiorstwa. Nie tylko zachęcają potencjalnych pracowników do aplikowania na konkretne stanowisko w danej firmie, ale również wskazują na troskę o dobro zatrudnionych. Tak, jak zostało wspomniane, benefity mogą przybierać rozmaite formy. Jednymi z najpopularniejszych są karnety na siłownię, pakiety medyczne, paczki świąteczne czy posiłki w miejscu pracy. Warto mieć na uwadze, że świadczenia pozapłacowe powinny być ukierunkowane na potrzeby podwładnych. Dzięki temu pracodawca zyska pewność, iż zostaną one dobrze wykorzystane, a co najważniejsze wpłyną na samopoczucie i zdrowie zatrudnionych, co przekłada się również na wydajność i efektywność.

Dlaczego warto inwestować w benefity dla pracowników?

Dlaczego warto inwestować w benefity pracownicze? Głównym czynnikiem, dla którego warto w nie inwestować jest budowanie dobrego wizerunku pracodawcy. Oferowanie atrakcyjnych świadczeń sprawia, że osoby zatrudnione czują się w pełni doceniane, a także zyskują poczucie, że ich zdrowie i samopoczucie nie jest obojętne dla przedsiębiorcy. Dzięki temu pracownicy są lojalni wobec swojego szefa i z pewnością nie będą rozważać opcji, jaką jest zmiana pracy.

Nie da się ukryć, że pracownicy będą również zdecydowanie bardziej zmotywowani. Efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków niewątpliwie sprzyja osiągnięciu sukcesu w firmie. Wbrew pozorom benefity dla pracowników to także spora oszczędność dla pracodawcy. Jest to z pewnością korzystniejsza opcja niż oferowanie podwyżki pensji. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak motywować pracowników.

Najpopularniejsze benefity pracownicze

Prywatna opieka medyczna

Najważniejszym, a zarazem jednym z najbardziej skutecznych benefitów pozapłacowych jest prywatna opieka medyczna. Niewątpliwie jest to bardzo ważna kwestia zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Świadczenia w postaci opieki medycznej mogą obejmować rozmaite usługi, takie jak np. bezpłatny dostęp do specjalistów, badanie w krótkim terminie, wykonanie niewielkich zabiegów, leczenie stomatologiczne, a w niektórych przypadkach również szpitalne. Niekiedy obejmuje nie tylko samego pracownika, ale również członków jego rodziny. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju benefit zdecydowanie skraca czas oczekiwania na wizytę u lekarza.

Pakiet medyczny oferowany przez firmę z pewnością jest niekwestionowaną zaletą w procesie rekrutacji. Wskazuje przede wszystkim na troskę i dobro o zdrowie pracownika, co przekłada się na atrakcyjność przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych i obecnych pracowników.

Posiłki w miejscu pracy

Pełnowartościowe, pyszne posiłki w miejscu pracy z pewnością wpłyną na zadowolenie pracowników. Badania przeprowadzone przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dowiodły, iż efektywność i wydajność zatrudnionych, którzy spożywają regularne posiłki wzrasta aż o 20 proc.. Niewątpliwie ma to wpływ na lepsze prosperowanie przedsiębiorstwa, dlatego tak wielu pracodawców decyduje się na tego rodzaju benefit.

Zapewniając smakowite obiady w pracy, przedsiębiorca niewątpliwie kreuje swój wizerunek na rynku pracy. Potencjalni pracownicy z pewnością będą zachwyceni troską pracodawcy o dobro swoich podwładnych. Nie da się ukryć, iż skutecznie podnosi to prestiż firmy. Co ważne, obecni pracownicy dzięki serwowanym posiłkom zyskają energię, która  jest niezbędna do efektywnego wykonywania swoich obowiązków. Inną zaletą posiłków w miejscu pracy jest także integracja zespołu, co niewątpliwie pozwoli lepiej się poznać i nawiązać trwałe relacje wśród zespołu. Oczywiście, jako pracodawca warto uwzględnić preferencje i upodobania kulinarne swoich pracowników. Powinny być one również dostosowane do charakteru pracy.

Samochód służbowy do prywatnego użytku

Równie częstym benefitem oferowanych przez pracodawców jest samochód służbowy, który pracownik może używać także w celach prywatnych. Bez wątpienia to nie jest powszechny benefit i dla każdego, ale coraz częściej dostęp do firmowej floty mają także menedżerowie niższego szczebla. Oczywiście, wszystko powinno odbywać się w granicach rozsądku - bez nadużywania. Bardzo często pracodawcy zastrzegają sobie poruszanie się samochodem po godzinach pracy, uwzględniając wyłącznie dojazdy do domu.

Dofinansowanie do szkoleń

Benefity pozapłacowe w postaci dofinansowania do szkoleń to skuteczna inwestycja w pracownika. Tego rodzaju świadczenie otwiera możliwość rozwoju danego zawodu, jak również stanowi motywację dla pracownika. Szkolenia mogą obejmować naukę języków obcych, jak również wiele innych, mających na celu pogłębianie kompetencji. Regularny udział w szkoleniach powoduje, że potencjalny pracownik może rozwijać swoją karierę niemal na skalę światową. Coraz częściej pracodawcy decydują się na benefit, jakim jest dofinansowanie do szkoleń, ponieważ oprócz inwestycji w rozwój podwładnych, skutkuje to wieloma sukcesami dla przedsiębiorstwa. Właściciele firm mogą mieć zatem pewność, że nie są to źle zainwestowane pieniądze.

Bony podarunkowe

Bony podarunkowe to jeden z najczęściej oferowanych benefitów z okazji świąt, wakacji, rozpoczęcia nowego roku szkolnego celem nagrodzenia pracowników za dotychczasową pracę. Karta podarunkowa umożliwia zakup określonych produktów w wybranych sklepach spożywczych. Oprócz tego może obejmować wyjścia do restauracji, teatru, parku linowego bądź w inne, ciekawe miejsca. Bony niewątpliwie powinny uwzględniać indywidualne potrzeby i spełniać oczekiwania pracowników. Dzięki temu zyskają oni pewność, iż ich podwładni dobrze wykorzystali oferowane bony, co w rezultacie przekłada się na ich lojalność. Karta podarunkowa to benefit, który trafia niemal do każdej grupy wiekowej. Jest to także oszczędność dla pracodawcy, co sprawia, że  benefit w postaci bonu podarunkowego jest tak chętnie wybierany.  

Obecnie na rynku pracy prosperuje wiele firm mających na celu pozyskać wartościowych pracowników. W pierwszej kolejności do podjęcia pracy zachęca niewątpliwie wysokie wynagrodzenie, jednak to nie wszystko. Powszechnie stosowanym motywatorem są benefity pozapłacowe. Stanowią one bezpłatny dodatek do wynagrodzenia. To doskonałe rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą zapewnić swoim pracownikom szereg udogodnień w miejscu pracy. Bezsprzecznie przekłada się to na budowanie dobrego wizerunku, a zarazem prestiżu dla przedsiębiorstwa. Potencjalni pracownicy wiedząc, jakie benefity oferuje właściciel przedsiębiorstwa są znacznie bardziej chętni do podjęcia pracy.

Nie da się ukryć, iż benefity pozapłacowe mają również wpływ na utrzymanie obecnych pracowników w miejscu zatrudnienia. Pracodawca zapewniając mnóstwo świadczeń pozapłacowych jednocześnie przejawia swoją troskę o zdrowie podwładnych. Czują się oni doceniani, przez co efektywniej wykonują swoje obowiązki. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż benefity pozapłacowe to doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy!

To może Cię zainteresować

No items found.