Dlaczego jak JESZ, to pracuJESZ? 
Zespół SmartLunch

Dlaczego jak JESZ, to pracuJESZ? 

Justyna Świetlicka, dietetyczka, trenerka personalna i twórczyni internetowa, która swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na blogu, w podcastach Owsiana, na naszym blogu pisze - dlaczego warto jeść w pracy. 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak poprawić swoją skuteczność i produktywność w pracy? Wielu pracowników i pracodawców szuka skomplikowanych rozwiązań - od koloru oświetlenia po odpowiedniej wysokości biurka przy stanowisku pracy, po meetingi zespołowe. Chociaż te składowe są istotne, to warto przyjrzeć się podstawom - jak odżywia swoje ciało pracownik? 

Czy dostarcza odpowiedniej ilości makroskładników, witamin, składników mineralnych? Czy je w biegu lub całkowicie zapomina w wirze pracy o tym, by zjeść, a gdy przychodzi moment lunchu, wkłada na talerz, co popadnie? 

To jak jesz, wpływa na pracę bardziej, niż mogłoby się wydawać. To, co zjesz w ciągu dnia, ma wpływ na to, jak będzie wyglądała twoja praca. To czy będziesz produktywny, będziesz umieć się skupić na powierzonych zadaniach, czy będziesz w dobrym nastroju i skończysz pracę z poczuciem zadowolenia, zależy w dużej mierze od tego, co i w jakich warunkach zjadasz w ciągu pracy. 

To ważne, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu 

Mówi się, że jesteś tym, co jesz, ale możemy pójść o krok dalej i stwierdzić - Jak JESZ, to pracuJESZ. Prawidłowo skomponowana dieta, która dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również na bardzo ważną w kontekście produktywności w pracy - pracę mózgu. 

Chociaż mózg jest stosunkowo małym organem, to zużywa, aż 20 proc. dziennej dostarczanej z pożywienia dawki energii. 

Jeśli nie zadbamy o jego prawidłowe odżywianie to skupienie, koncentracja i wysoka produktywność nie będą możliwe - a to właśnie te składowe są potrzebne do wydajnej pracy. Prawidłowo zbilansowana dieta zapewnia nie tylko wyższą sprawność umysłowa, ale i fizyczną oraz psychiczną - odżywione ciało to sprawne ciało. 

To, co jemy ma również realny wpływ na nasze neuroprzekaźniki, a tym samym na nastrój i  zadowolenie z pracy - a zadowolony i produktywny pracownik to zadowolony pracodawca.

Osiem kroków do dobrej kondycji psychofizycznej 

- Kilokalorie zjadane wraz z pożywieniem są energią dla ciała i mózgu. Organizm człowieka działa jak maszyna - bez dostarczenia odpowiedniej ilości energii nie jest w stanie wykonywać pracy. 

- Odpowiednio skomponowana dieta ma ogromny wpływ na zdrowie - m.in. wysoką odporność, niższe ryzyko chorób metabolicznych oraz przewlekłych infekcji, których występowanie wpływa na częste niedyspozycje w pracy.

- Dobrze zbilansowana dieta zwiększa produktywność w pracy - pracujesz szybciej i bardziej efektywnie.

- Gdy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych pozwalasz na wytworzenie prawidłowej ilości neuroprzekaźników - np. serotoniny, która potocznie nazywana jest hormonem szczęścia, dzięki czemu zwiększa się zadowolenie z wykonywanej pracy.

- Dieta obfitująca we wszystkie niezbędne witaminy pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia. Niedobór witamin może być odpowiedzialny za obniżenie nastroju i ogólne złe samopoczucie - przykładowo niedobór witaminy D3 ma związek z nasileniem stanów lękowych i depresyjnych. 

- Zbilansowana dieta ma wpływa na wysoką koncentrację i wpływa na skupienie, dzięki czemu z łatwością zrealizujesz powierzone Ci zadania.

- Odpowiednia ilość warzyw i owoców w diecie wpływa na kreatywność - a kto z nas nie chciałby być bardziej kreatywny? Tymczasem badania mówią, że jedynie 10 proc. Polaków spożywa zalecane pięć porcji warzyw i owoców dziennie.

- Zaplanowanie śniadania i lunchu w trakcie pracy sprawi, że unikniesz uczucia ścisku w żołądku, który sygnalizuje głód. Uczucie głodu sprawia, że jesteś bardziej rozdrażniony i poddenerwowany, a wykonywanie codziennych obowiązków w takim stanie staje się znacznie trudniejsze.

Słuchaj podcastów z lunchem w tle

W ramach kampanii JakJESZ, to pracuJESZ powstała seria podcastów i filmów promujących jedzenie w pracy, którymi będziemy się dzielić w najbliższych tygodniach. 

Z odcinków tematycznych dowiecie się: Jak przerwa w pracy wygląda w Fabrykach w Polsce? Jakie lunchowe Przygody spotkały Przedsiębiorców? Jakie historie z posiłkami w pracy spotkały Justynę Mazur, Kolegę Ignacego, Owsianą, Andrzeja Tucholskiego oraz Rocka i Borysa? 

Cieszymy się, że w kampanii JakJESZ, to pracuJESZ wzięli udział twórcy i twórczynie, takiego formatu. Chcemy rozmawiać o posiłkach w pracy nie tylko w aspekcie biznesowym, opartym na zarządzaniu zasobami ludzkimi. Jedzenie posiłków to celebracja, wsparcie organizmu i dbanie o niego. 
Zapraszamy na: https://www.smartlunch.pl/jesz-pracujesz

To może Cię zainteresować

No items found.