JAK JESZ TO

PRACUJESZ

Nie zapominajmy o posiłkach w trakcie pracy. To one są paliwem i sprawiają, że czujemy się dobrze, i pracujemy dobrze. Dlaczego jak jesz, to pracujesz?

Posłuchaj podcastów z obiadem w tle. Dowiedz się, co o prawidłowym odżywianiu w pracy mówią ekspertki z obszaru dietetyki i HR.
Wybierz podcast
pobierz e-booka oraz nagranie webinaru
Sprawdź odcinki
Dziękujemy za zgłoszenie. E-booka prześlemy na podany adres.
Oops! Coś poszło nie tak, spróbuj jeszcze raz.
PODCASTY I FILMY

Porozmawiajmy o jedzeniu w pracy

Ponoć głodni nie jesteśmy sobą. W SmartLunch zgadzamy się z tym w 100%. Jak zatem pracować, gdy podczas wykonywania obowiązków organizm upomina się o posiłek?
W ramach kampanii Jak jesz, to pracujesz powstało 7 podcastów i filmów, które zahaczają o tematykę jedzenia w pracy.


O tym dlaczego jak jesz, to pracujesz opowiedziały specjalistki - w obszarze HR - Ula Zając-Pałdyna oraz Justyna Świetlicka, dietetyczka i trenerka.

Słuchowisko
o tym, że jak jesz to pracujesz…

albo co się dzieje, kiedy nie jesz, albo jesz coś mało pożywnego. :)

Jak jesz to pracujesz, to rozmowy o posiłkach w pracy, nie tylko w aspekcie biznesowym opartym na zarządzaniu zasobami ludzkimi, ale także społecznym i zdrowotnym.

Posłuchaj 7 odcinków -
podcastów na Spotify i wideo na YouTube

pierwszy odcinek już
16 lutego
JAK JESZ TO
PRACUJESZ

Jak jesz to pracujesz

Justyna Mazur twierdzi, że to jak jemy odzwierciedla styl naszej pracy i ma na jej jakość ogromy wpływ. Posłuchaj, z jakimi doświadczeniami w obszarze posiłków w pracy miała do czynienia i co sądzi o SmartLunch.

następny odcinek już
25 lutego
JAK JESZ TO
PRACUJESZ

Jak produkuje się napędy?

Firma Nord to klient SmartLunch - zobacz, jak w trakcie normalnego dnia produkcyjnego wygląda przerwa w pracy.

Oglądaj

następny odcinek już
3 marca
JAK JESZ TO
PRACUJESZ

Rock i Borys nie tylko o jedzeniu w pracy
Twórcy tego popularnego podcastu opowiadają słuchaczom swoje zabawne historie związane z jedzeniem w pracy. Możecie być zaskoczeni, gdzie pracował Remigiusz, który kanapkę przyniesioną do pracy często zjadał jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Oglądaj

następny odcinek już
28 marca
JAK JESZ TO
PRACUJESZ

Jak dieta wpływa na Twoją produktywność?
Owsiana, czyli Justyna Świetlicka to dietetyczka, która podzieliła się swoją wiedzą o wpływie jedzenia na produktywność. Czy to właśnie produktywność nie jest najważniejsza podczas podczas wykonywania pracy? Zdrowe ciało, zdrowy duch... i sprawny mózg to przepis na energię Twojego zespołu.

Słuchaj

następny odcinek już
6 kwietnia
JAK JESZ TO
PRACUJESZ

Pięć powodów, dla których dobry lunch to podstawa udanej pracy
W podcaście Przekonajmy się, Andrzej Tucholski - psycholog biznesu, opowiada o uważności - na zdrowie, przyjemności, odpoczynek i regenerację, jakiej mogą dostarczyć posiłki w pracy. Poznaj psychologiczną perspektywę posiłku w pracy!

następny odcinek już
15 kwietnia
JAK JESZ TO
PRACUJESZ

Ile zjemy w minutę na świcie?


Czy wiesz, ile kalorii zjadamy w minutę? Wiesz, ile czasu na przerwę w pracy mają pracownicy na całym świecie? Zobacz pełen ciekawostek o jedzeniu odcinek Kolegi Ignacego na YouTube.

następny odcinek już
18 kwietnia
JAK JESZ TO
PRACUJESZ

SPRZEDALI ponad 12 000 000 posiłków | Mateusz Tałpasz
O tym, że jak jesz to pracujesz, opowiadaliśmy w 6 wcześniejszych filmach i podcastach. Ostatni w kampanii film to wywiad z CEO SmartLunch, Mateuszem Tałpasz. Posłuchaj historii o wdrażaniu innowacji z zakresu żywienia pracowników w Polsce.

Kilka słów o e-booku

Przepiśnik to wywiady i porady na temat organizacji zdrowego jedzenia w pracy, w którym eksperci dzielą się wiedzą jak holistycznie odpowiadać na potrzeby pracowników w obszarze wellbeingu, wskazując jednocześnie korelacje zachodzące między benefitem żywieniowym, a efektywnością i zaangażowaniem pracowników.

Partnerem merytorycznym naszego e-booka jest Wellbeing Institute - firma szkoleniowa i doradcza,  wspierająca organizacje w działaniach związanych z dobrostanem pracowników.

Jedz, bo posiłek w pracy...

Fragmenty wypowiedzi pochodzą z ebooka "Przepiśnik. O jedzeniu w pracy.”
POBIERZ

dodaje energii.

Brak posiłku, jak i przejadanie się, będzie negatywnie wpływać i na pracę mózgu,
i na pracę mięśni. Przejadanie się może sprzyjać senności i braku koncentracji,  
a także powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co chociażby w przypadku
pracy fizycznej będzie dużym utrudnieniem. Z drugiej strony, brak posiłku wobec zwiększonego wydatku energetycznego może pogorszyć koncentrację czy sprawność fizyczną. Zatem struktura posiłku powinna być dopasowana do charakteru pracy.
Małgorzata Pielichowska, Dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka

zwiększa motywację.

Wspólne przerwy obiadowe, których organizacja i koszt nie leży po stronie pracowników to benefit, z którego skorzysta każdy pracownik, niezależnie od wykonywanej pracy, wieku czy stanowiska. Z badań SmartLunch wynika, że
z wszystkich puli dostępnych benefit nasza aplikacja jest najlepiej
wykorzystywanym benefitem, bo posiłek w pracy tworzy atmosferę.
Artur Dzięgielewski, Head od HR&Accounting w SmartLunch

buduje społeczność.

SmartLunch dociera do wszystkich pracowników. To jedna  z bardzo ważnych kwestii, na którą zwracam szczególną uwagę. Chcemy dać pracownikom możliwość wyboru posiłku każdego dnia i odciążyć ich w codziennych obowiązkach. To znaczne ułatwienie dla pracownika, który nie musi myśleć o kolejnej podstawowej czynności w ciągu dnia jak zapewnienie sobie posiłku do pracy. Dzięki temu może ona odczuwać maksymalny komfort z chwili odpoczynku, przeznaczając ten czas na ciepły obiad i rozmowy ze współpracownikami. Z tego samego rozwiązania korzystają zarówno pracownicy biur jak i pracownicy produkcji.
Krystian Irasiak, Dyrektor HR w HUF w Polsce

to dobry nawyk.

Z przepracowania, bez regeneracji, rodzi się frustracja i stres. To często prowadzi do sięgania po alkohol lub inne używki. Zatem warto wspierać pracowników w dbaniu
o naturalne potrzeby, które są takie same dla nas wszystkich - sen, odpoczynek, odżywianie, aktywność fizyczna, świadome zarządzanie swoimi procesami myślowymi. Pamiętać przy tym należy tylko, że rodzaj wykonywanej pracy powoduje inne przeciążenia, ale fundament zmian jest ten sam.
Krystian Irasiak, Dyrektor HR w HUF w Polsce

buduje społeczność.

SmartLunch dociera do wszystkich pracowników. To jedna  z bardzo ważnych kwestii, na którą zwracam szczególną uwagę. Chcemy dać pracownikom możliwość wyboru posiłku każdego dnia i odciążyć ich w codziennych obowiązkach. To znaczne ułatwienie dla pracownika, który nie musi myśleć o kolejnej podstawowej czynności w ciągu dnia jak zapewnienie sobie posiłku do pracy. Z tego samego rozwiązania korzystają zarówno pracownicy biur jak i pracownicy produkcji.
Krystian Irasiak, Dyrektor HR w HUF w Polsce

dodaje energii.

Brak posiłku, jak i przejadanie się, będzie negatywnie wpływać i na pracę mózgu, i na pracę mięśni. Przejadanie się może sprzyjać senności i braku koncentracji, a także powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co chociażby w przypadku pracy fizycznej będzie dużym utrudnieniem. Z drugiej strony, brak posiłku wobec zwiększonego wydatku energetycznego może pogorszyć koncentrację czy sprawność fizyczną. Zatem struktura posiłku powinna być dopasowana do charakteru pracy.
Małgorzata Pielichowska, Dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka

zwiększa motywację.

Wspólne przerwy obiadowe, których organizacja i koszt nie leży po stronie pracowników to benefit, z którego skorzysta każdy pracownik, niezależnie od wykonywanej pracy, wieku czy stanowiska. Z badań SmartLunch wynika, że z wszystkich puli dostępnych benefit nasza aplikacja jest najlepiej wykorzystywanym benefitem, bo posiłek w pracy tworzy atmosferę.
Artur Dzięgielewski, Head of HR&Accounting w SmartLunch

to dobry nawyk.

Z przepracowania, bez regeneracji, rodzi się frustracja i stres. To często prowadzi do sięgania po alkohol lub inne używki. Zatem warto wspierać pracowników w dbaniu o naturalne potrzeby, które są takie same dla nas wszystkich - sen, odpoczynek, odżywianie, aktywność fizyczna, świadome zarządzanie swoimi procesami myślowymi. Pamiętać przy tym należy tylko, że rodzaj wykonywanej pracy powoduje inne przeciążenia, ale fundament zmian jest ten sam.
Małgorzata Czernecka, Psycholożka i ekspertka do spraw efektywności | CEO Human Power

Paliwo dla całej organizacji

Ostatnie dwa lata to niekończący się stres związany z pandemią, walką o zdrowie i bezpieczeństwo. Zarówno pracownikom, jak i pracodawcom zależy, aby dobrze pracować, być zdrowym i wzajemnie troszczyć się o dobrostan swój, zespołu i finalnie całej firmy.

W SmartLunch dostarczyliśmy ponad 11 milionów posiłków do firm w całej Polsce - wiemy, że obiad w pracy to nie tylko niezwykłe wsparcie dla pracowników, ale bardzo dobre narzędzie dla pracodawców, z wielu względów - zarówno społecznych, jak i ekonomicznych.

Kilka słów o e-booku

Przepiśnik to wywiady i porady na temat organizacji zdrowego jedzenia w pracy, w którym eksperci dzielą się wiedzą jak holistycznie odpowiadać na potrzeby pracowników w obszarze wellbeingu, wskazując jednocześnie korelacje zachodzące między benefitem żywieniowym, a efektywnością i zaangażowaniem pracowników.

Partnerem merytorycznym naszego e-booka jest Wellbeing Institute - firma szkoleniowa i doradcza,  wspierająca organizacje w działaniach związanych z dobrostanem pracowników.

Jak można jeść, żeby pracować?

Historie z obiadem w tle udowodniły, że nie ma pracy bez posiłku. Nasze ekspertki - Ula Zając-Pałdyna i Owsiana opowiedziały nam, jak i co jeść w pracy, aby osiągnąć zamierzone efekty - wydajność, motywację, zdrowie, energię i zadowolenie.
Pracodawco, pracowniku - jak jemy to pracujemy - zespołowo i indywidualnie.
Ula Zając-Pałdyna
HR na obcasach

Od studiów jest związana z branżą HR, gdyż z wykształcenia jest prawnikiem, o specjalizacji prawo pracy. Początkowo pracowała w agencjach doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, później zasilała wewnętrzne działy HR.  Chętnie współpracuje z uczelniami wyższymi – ma na swoim koncie współpracę z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Collegium Civitas, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Techniczno-Handlowym. Obecnie jest związana ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Justyna Świetlicka
Owsiana

Dietetyczka, trenerka personalna i twórczyni internetowa, która swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na  blogu, w podcastach Owsiana, czy na profilu na Instagramie, obfitującym w ciekawy content i przepiękne fotografie jedzenia i krajobrazów. Jest autorką książki “Dieta to nie wszystko” oraz ebooków kulinarnych “Gotuj z radością”. Założycielka firmy Owsiana oraz współzałożycielka spółki “Przedsiębiorczy Dietetyk”. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka dobrego jedzenia.


PORADY

Dlaczego jak jesz, to pracujesz?

Posiłek w pracy według ekspertki HR i dietetyczki
Ula Zając-Pałdyna
HR na obcasach

Benefit, który powinien być standardem, a nie dodatkiem

Posiłek w pracy, w którego koszcie partycypuje pracodawca to jeden z niewielu benefitów, z których pracownik może korzystać w miejscu pracy, i który niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

  • Zorganizuj żywienie w pracy, to może być jednym z wyróżników i wpływać na odbiór marki firmy na rynku pracy, a pośrednio wpływać na rekrutację.
  • Benefit żywieniowy może być cennym argumentem w negocjacjach z kandydatami do pracy oraz pracownikami.
  • Podnieś efektywność i produktywność pracowników poprzez zapewnienie im regularnych posiłków, które bezpośrednio na nie wpływają.
  • Kształtuj kulturę jedzenia w pracy, bo posiłek to impuls do zrobienia sobie przerwy i odpoczynku - ma to wpływ na bezpieczeństwo oraz wydajność.
  • Integruj zespół, bo wspólne posiłki mogą pomóc w poznaniu się pracowników, co przekłada się na ich relacje i jakość komunikacji podczas wykonywania służbowych zadań.
Justyna Świetlicka
Owsiana

Regularność i jakość posiłków są siłą napędową człowieka

Organizm człowieka działa jak maszyna - bez dostarczenia odpowiedniej ilości kalorii nie jest w stanie wykonywać pracy.

  • Niższa absencja pracownicza, bo odpowiednio skomponowana dieta wpływa m.in. na wysoką odporność, niższe ryzyko chorób metabolicznych oraz przewlekłych infekcji.
  • Bardziej efektywna praca, bo dobrze zbilansowana dieta zwiększa produktywność.  Zaplanowanie śniadania i lunchu w trakcie pracy sprawi, że unikniesz uczucia głodu, który utrudni wykonywanie zadań.
  • Dobry nastrój i samopoczucie zapewni dieta obfitująca we wszystkie niezbędne witaminy. Niedobór witamin może być odpowiedzialny za obniżenie nastroju i ogólne złe samopoczucie - przykładowo niedobór witaminy D3 ma związek z nasileniem stanów lękowych i depresyjnych.
  • Mniej wypadków przy pracy i wysokie skupienie, bo to, co jemy na na nie wpływa, dlatego warto dbać m.in. o ilość warzyw i owoców w codziennej diecie.

Co trzeba zrobić,
żeby jeść?

Organizacja posiłków dla pracowników wydaje się trudna, czasochłonna i kosztowna. I tak rzeczywiście jest. Dlatego warto przekazać nam kompleksową organizację tego procesu.  Aplikacja SmartLunch to szereg korzyści dla pracodawców i pracowników. To narzędzie, które pozwala w efektywny sposób zaadresować zróżnicowane potrzeby żywieniowe pracowników.

Obsługa aplikacji to kilka minut tygodniowo dla pracownika i kilka minut miesięcznie dla pracodawcy, aby każdego dnia cały zespół, jadł regularnie, różnorodnie i zdrowo.
JAK DZIAŁA SMARTLUNCH