Benefity w firmach produkcyjnych
Zespół SmartLunch

Benefity w firmach produkcyjnych

Pracownicy fizyczni cenią sobie, jak dostaną w pakiecie świadczeń pozapłacowych opiekę medyczną, bezpłatny dowóz do pracy, darmowy basen, obiad z dofinansowaniem pracodawcy albo zniżki na produkty własnej firmy.

Pracownicy coraz częściej mogą liczyć na coś więcej niż tylko wynagrodzenie. Czy będzie to, np. pakiet opieki medycznej, karta na siłownię czy owocowe poniedziałki - są to pozapłacowe dodatki do pensji, które mają na celu motywowanie pracowników, a także budowanie ich lojalności wobec pracodawcy. To także ceniony i w wielu firmach nieodłączny element wynagrodzenia pracownika.

Jakie benefity są obecne w firmach produkcyjnych? 

Według badań pracownicy w Polsce najbardziej cenią sobie wysokość zarobków. Jednak oprócz pensji ważne są dla nich właśnie benefity pracownicze. Dostrzegają to pracodawcy, dlatego prześcigają się w dostępie do bonusów dla pracowników. 

Benefity dla pracowników fizycznych i pracowników biurowych. Co łączy te dwie grupy? 

Posiłki w miejscu pracy.  W obiady dofinansowywane przez pracodawcę, które pracownik może zjeść w firmowej kantynie lub jadalni, gdy dostarczane są bezpośrednio do miejsca pracy przez SmartLunch.

Takie benefity pozwalają nie tylko na zjedzenie wartościowego posiłku, ale także mają inne dodatkowe korzyści, jak dbałość o zdrowie, ułatwienie integracji, dobra atmosfera. Pracownicy, którzy jedzą regularnie i dbają o swoją dietę są bardziej efektywni i mają wyższą odporność, a co za tym idzie, rzadziej chorują.

Ten trend jest obserwowany zarówno w Europie, jak i w Polsce.  

Problemy z kręgosłupem. Na pewno ucieszy ich prywatna opieka medyczna. Pakiet można rozszerzyć, np. o usługi fizjoterapeuty, a dodatkowo zaoferować vouchery na masaż. Dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej jest bardzo i cenionym popularnym benefitem. Czekanie kilkunastu miesięcy na zabieg lub kilku tygodni na poradę lekarską w publicznej służbie zdrowia, to szmat czasu - dlatego możliwość skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej opłaconej przez pracodawcę jest uznawana za bardzo praktyczny benefit. 

Szkolenia i kursy są klasycznym benefitem, w którym wygrywają obie strony - zarówno pracodawca, jak i pracownik. Firma zwiększa kompetencje swoich kadr, a pracownicy zyskują wartościowe kursy i mogą podwyższać swoje umiejętności. 

Zniżki na produkty lub usługi firmy są bardzo dobrym pomysłem dla firm, które nie chcą inwestować w klasyczne benefity, a jednocześnie chcą coś zaoferować pracownikom.  

W przypadku pracowników fizycznych ważny jest również dojazd do miejsca pracy. Benefitem może więc być zorganizowanie bezpłatnego transportu autobusem lub dofinansowanie biletów, paliwa. 

Wszelkiego rodzaju owocowe dni w pracy to często stosowany benefit także już w firmach produkcyjnych. Czy jest faktycznie dużą wartością dodaną dla pracownika? Raczej nie. Bardziej chodzi o poprawianie nawyków żywieniowych i przyjazną atmosferę w miejscu pracy.

Benefity - wczasy pod gruszą i piwo w depozycie 

Jedno z przedsiębiorstw piwowarskich w Polsce uważa, że jeśli benefity faktycznie wpisują się w potrzeby pracowników, to będą miały dla nich dużą wartość.

Organizacja twierdzi, że środki zainwestowane w świadczenia pozapłacowe dają większy zwrot niż te same środki dane pracownikom w formie pieniężnej. Do podwyżki pracownik szybko się przyzwyczaja i o niej zapomina.

We wspomnianej firmie, kiedy rozszerzano system benefitów zastanawiano się nad potrzebami pracowników - co może być dla pracowników najbardziej korzystne i przydatne w pracy oraz w życiu pozazawodowym. Wszelkie propozycje musiały się oczywiście wpisywać w kulturę organizacyjną, strategię spółki, cele i możliwości finansowe.

Spółce zależało, by benefity były dostępne dla jak najszerszej grupy i faktycznie pozwalały zadbać o stan fizyczny, psychiczny pracowników oraz ich rodzin. Wyniki badania wśród pracowników pokazały, że większość najbardziej doceni, jeśli w rozszerzonym pakiecie świadczeń pozapłacowych będą mieli możliwość korzystania z opieki medycznej oraz szerszego zakresu zajęć sportowych. Kosztem zmniejszenia środków na dofinansowanie wczasów pracowniczych, zdecydowano zwiększyć zasoby na dofinansowanie wypoczynku dla dzieci pracowników.
W efekcie w tym przedsiębiorstwie na system wynagrodzeń składają się: benefity aktywne, takie jak nagrody materialne, samochody służbowe do użytku prywatnego, karta na siłownię oraz benefity pasywne, takie jak opieka zdrowotna dla pracowników i ich rodzin oraz wakacje dla dzieci.

Benefity zdrowotne dostępne są w postaci wykupionego abonamentu, pakiet opieki medycznej dotyczy zarówno formy stacjonarnej, jak i wizyt domowych o każdej porze dnia. Pracodawca dał pracownikom możliwość bezpłatnego korzystania z pakietu oraz możliwość wyboru w ramach trzech operatorów medycznych. 

Zdaniem pracodawcy wyniki ankiety satysfakcji i zaangażowania pokazują, że pracownicy są zadowoleni i doceniają działania podejmowane przez firmę w obszarze budowania świadczeń pozapłacowych.

Pracodawco zapytaj czego pracownik chce 

Pracodawcy starają się zaproponować pracownikom to, co wydaje im się ciekawe lub trendy, gdy tymczasem lepiej przed zafundowaniem benefitu zapytać pracowników czego potrzebują i czy będą z benefitów korzystali.

Jeśli pracownicy jakiejś firmy cały dzień przerzucają palety z towarem, to być może nie będą potrzebowali karty zapewniającej dostęp do siłowni, ale z drugiej strony pływanie na basenie może się im w takie sytuacji przydać.

Popularnym rozwiązaniem są benefity kafeteryjne, gdzie w określonej kwocie mają sami wybrać co by chcieli. Przykładowo - jednym z rozwiązań w jednej firmie jest karta bonusowa, dofinansowywana co miesiąc, a pieniądze z niej można przeznaczać na posiłki albo na zakupy albo na bilety do teatru. Danie pracownikom benefitu, którego realizacja pokrywa się z godzinami ich pracy skutkiem czego nie będą mogli z niego skorzystać, jest nietrafionym pomysłem, np. wejściówki na poranki kinowe.

Bez wątpienia trafionym benefitem jest ten, który efektywnie adresuje bardzo różne potrzeby pracowników, a co więcej - pracownik może z niego korzystać w miejscu pracy. Takim benefitem jest posiłek w pracy, w koszcie którego partycypuje pracodawca. Jeść musi każdy, bo przecież jak jesz, to pracujesz.

To może Cię zainteresować

No items found.