Jak przygotować Wigilię firmową w trakcie pandemii? 5 zasad bezpieczeństwa, o których musisz pamiętać
Zespół SmartLunch

Jak przygotować Wigilię firmową w trakcie pandemii? 5 zasad bezpieczeństwa, o których musisz pamiętać

Wigilia firmowa w tym roku będzie różnić się od tych z poprzednich lat, ponieważ pandemia koronawirusa wymusiła na nas podporządkowanie się wielu ograniczeniom i zasadom.

Zmienił się więc dodatkowo format wielu imprez okolicznościowych, także wigilii, która była już tradycją nie tylko w lokalnych, małych firmach, ale także w dużych korporacjach. Jak w tym roku będzie wyglądać firmowa wigilia? Jak zorganizować wigilijne przyjęcie dla pracowników w dobie pandemii? Wprowadź zasady bezpieczeństwa pracownikom i dowiedz się, jak zorganizować bezpieczną wigilię Bożego Narodzenia dla pracowników.

Dlaczego warto zorganizować wigilię w czasie pandemii?

Organizacja firmowej wigilii jest wyzwaniem dla kadry zarządzającej, nie tylko w czasie zagrożenia epidemicznego. Wybór odpowiedniego miejsca (czy będzie to restauracja czy catering), menu, adekwatnego czasu, dogodnego dla większości pracowników) wymaga solidnej organizacji i kompromisów. Dzisiaj jednak, aby wybrać odpowiednią ofertę, trzeba wziąć pod uwagę także pandemię i zasady bezpieczeństwa, związane z nią.

Nie warto rezygnować wigilii firmowej, ale w tym roku należy odpowiednio wcześniej zająć się jej organizacją, tak aby pracownicy mogli spędzić czas ze znajomymi z pracy i poczuli się bezpiecznie, nawet w czasie pandemii. Wspomina o tym nasz Ekspert HR - Artur Dzięgielewski:

„Jednym z elementów kształtujących kulturę organizacyjną pracodawcy, a tym samym budującym wizerunek na rynku pracy jest zespół. By można było mówić o zespole, a nie tylko o grupie ludzi, trzeba pamiętać o tym, że zespół kieruje się wspólnymi wartościami, jego członkowie powinni być wobec siebie szczerzy i mieć do siebie zaufanie, dążyć do realizacji wspólnych celów. Zbudowaniu zespołu sprzyja jego integracja. Jedną z form integracji i zbliżania się ludzi do siebie jest wspólne świętowanie. Wigilia firmowa to wyjątkowe wydarzenie dające możliwość zintegrowania się, rozmów podsumowujących współpracę, a nawet przeprosin i wybaczenia tego co nie było dobre.”

5 zasad bezpieczeństwa, o których musisz pamiętać

Przy organizacji wigilii firmowej należy wziąć pod uwagę obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Sytuacja epidemiczna, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie zmienia się bardzo szybko, dlatego należy uważnie monitorować wdrażane obostrzenia i zmiany. Najnowsza strategia walki z koronawirusem zaleca kontynuację systemu DDM+W (Dystans społeczny, Dezynfekcja, Maseczki + Wietrzenie pomieszczeń).

O czym trzeba pamiętać przy organizacji spotkania wigilijnego dla pracowników?

1. Dezynfekcja

Jest to jedna z zasad bezpieczeństwa, rekomendowana przez Stację Sanitarno- Epidemiologiczną. Aby zorganizować wigilię firmową należy przede wszystkim wdrożyć wszystkie aktualnie obowiązujące zasady. Dezynfekcja rąk jest absolutnym obowiązkiem każdego z uczestników imprezy, dlatego organizator powinien zapewnić stosowne preparaty do dezynfekcji w widocznych dla każdego miejscach. Kolejną kwestią jest dezynfekcja powierzchni, którą należy zlecić osobom odpowiedzialnym za utrzymywanie porządku w obiekcie.

2. Zamów bezpieczne posiłki

Indywidualny, odseparowany, zestaw dla każdego pracownika.  W tym roku, czeka nas wigilia firmowa inna niż zwykle. Wymaga więc innego podejścia organizacyjnego. Najważniejsze w kwestii planowania posiłków na spotkanie, będzie odseparowanie każdego posiłku dla pracownika. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy wybrać ofertę przygotowaną przez catering najwyższej jakości, który oferuje obsługę imprez firmowych. Z pomocą przychodzi SmartLunch - intuicyjna platforma, za pomocą której pracodawca może zamawiać obiady dla zatrudnionych osób, nie tylko do pracy, ale również na wigilię firmową. Dzięki temu pracownicy otrzymają pyszne posiłki wigilijne w oddzielnie zapakowanych pudełkach.

Dlaczego takie posiłki są bezpieczne?

SmartLunch współpracuje z lokalnymi restauratorami, którzy oferują najwyższej jakości posiłki, przygotowane według zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Pracownicy restauracji przestrzegają koniecznych norm i zasad, regularnie myjąc i dezynfekując ręce, robocze powierzchnie i sprzęty kuchenne z których korzystają. Zamawianie posiłków odbywa się za pomocą platformy bądź aplikacji mobilnej, a po ustaleniu warunków współpracy i szczegółów menu wigilijnego, pracownicy otrzymują ciepły posiłek o określonej godzinie, do miejsca, gdzie został zamówiony. Poprzez takie rozwiązanie ograniczamy szanse transmisji koronawirusa, minimalizując kontakt osobisty jedynie do dostarczenia posiłku przez pracownika, który zna obowiązujące zasady, a także wyposażony jest w maseczkę i rękawiczki ochronne.

3. Zrezygnuj ze szwedzkiego stołu

Pandemia wpłynęła znacząco także na organizację imprez ze szwedzkim stołem/ bufetem. W celu zapewnienia optymalnego poziomu bezpieczeństwa, powinno się zrezygnować z takiego rozwiązania, gdyż jedzenie dostępne na szwedzkim stole byłoby wówczas narażone na kontakt z wieloma osobami. Wigilia firmowa zorganizowana przy pomocy SmartLunch pozwala na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, oferując gotowy, zapakowany posiłek dla każdego pracownika firmy. Każda z osób dodatkowo otrzymuje komplet sztućców jednorazowych. W ten sposób unikamy spotkań pracowników przy zatłoczonym szwedzkim stole w trakcie wigilii firmowej. Ograniczamy dzięki temu szanse transmisji koronawirusa.

4. Wigilia w firmie lub wigilia online zamiast wyjścia do hotelu / restauracji

Wigilia firmowa powinna odbywać się w przestrzeni, gdzie pracownicy będą czuć się swobodnie. Świąteczne spotkania mają być oderwaniem od pracy. W przypadku spotkania wigilijnego firm w czasie pandemii, warto wybrać miejsce w biurze. Na pewno w każdej firmie jest sala konferencyjna, bądź przestrzeń, która zostanie tymczasowo zaaranżowana na taki event wigilijny. Sytuacja epidemiczna zmienia się, dlatego też w tym roku musimy zrezygnować z organizacji przyjęcia w restauracji. Od 24 października 2020 działalność stacjonarna restauracji i lokali gastronomicznych jest zawieszona. Jeżeli firma podzielona jest na określone działy, to spotkanie wigilijne w biurze można także rozdzielić i zorganizować w jednym czasie, ale w kilku miejscach firmy, zamawiając catering SmartLunch.

Wigilia online?

5. Sprawdzaj na bieżąco zalecenia

Pandemia koronawirusa wpłynęła w pewien sposób na każdą z dziedzin naszego życia. Musimy oswoić się z faktem, że obowiązują nas określone zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Podczas wigilii firmowej warto przypominać pracownikom o obowiązku dezynfekcji rąk i założeniu maseczki. Nie wiadomo do końca, czy wigilie stacjonarne np. w siedzibie firmy będą dozwolone w grudniu, ponieważ sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest coraz poważniejsza.

Wigilia inna niż zawsze

Wigilie firmowe stały się tradycją, która podtrzymywana jest z roku na rok zarówno przez duże korporacje, jak i małe firmy, gdzie zatrudnione osoby dobrze się znają. Świąteczne spotkania firmowe pozwalają na kontakt i integrację między pracownikami różnych szczebli w firmach. Pandemia wymusza obowiązek stosowania należytych zasad bezpieczeństwa, dlatego organizację świątecznych spotkań trzeba w tym roku zaplanować nieco wcześniej, rezygnując z restauracji.To właśnie najwyższej jakości catering sprawi, że wigilijny posiłek w biurze, będzie bezpieczny.  Taka wigilia w dobie pandemii z pewnością pozostanie w pamięci zatrudnionych osób.

[poptin-form 414c5cafe238f]

To może Cię zainteresować

No items found.