Rzeczy, które musisz wiedzieć, szukając pracowników sezonowych

Rzeczy, które musisz wiedzieć, szukając pracowników sezonowych

Jakie są specyficzne potrzeby pracowników sezonowych? Co odróżnia ich od innych pracujących? Dlaczego są ważni dla pracodawcy?

Pracownik sezonowy to osoba, która wykonuje pracę związaną z nadprogramowymi potrzebami firmy wynikającymi z nadejścia zbiorów (w rolnictwie) lub konieczności wyrobienia normy w terminie (produkcja) bądź pojawienia się turystów (gastronomia i hotelarstwo). Pracownik taki pojawia się w zakładzie pracy tylko na pewien okres. Od 2018 roku liczba pracowników tymczasowych maleje1, dlatego firmy intensywnie poszukują rąk do pracy w sezonie. Osoby zatrudnione sezonowo są nastawione na intensywną pracę, jednak trzeba pamiętać, że mają one również specyficzne potrzeby, które powinien uwzględnić pracodawca, by stworzyć dla nich odpowiednie warunki.

Umowa o…  - różne formy zatrudnienia

Przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników sezonowych ma do wyboru różnorodne formy ich zatrudnienia. Jedną z możliwości jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej, która za odpowiednią opłatą sama skieruje pracownika do firmy szukającej kandydatów. Pozwala to przedsiębiorstwu zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczane na rekrutację pracowników, z drugiej strony jednak usługi agencji mogą wiązać się ze sporymi kosztami. Minusem jest też fakt, że w świetle Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych mogą oni wykonywać tylko zadania o charakterze sezonowym lub doraźnym, lub takie, których terminowo nie są w stanie wykonać inni pracownicy danej firmy, ewentualnie obowiązki należące do pracowników nieobecnych2. Pracę tymczasową wykonywać można maksymalnie 18 miesięcy na rzecz jednego przedsiębiorstwa3.

Inną formą zatrudnienia pracowników sezonowych jest umowa o pracę oferowana bezpośrednio przez firmę pracownikowi. Tutaj do wyboru mamy następujące opcje:

  • umowę na czas określony,
  • umowę na czas wykonywania określonej pracy,
  • umowę na zastępstwo.

Możemy również zatrudnić pracownika sezonowego w oparciu o umowy cywilnoprawne - zlecenie lub dzieło. Firmy chętnie wybierają tę formę zatrudnienia ze względu na brak konieczności płacenia składek i łatwość rozwiązania tego rodzaju umów. Niestety taka forma umowy, choć atrakcyjna dla pracodawcy, nie daje pracownikowi poczucia bezpieczeństwa ani nie zapewnia mu podstawowych świadczeń pracowniczych, takich jak płatne chorobowe czy urlop.

Dla pieniędzy - nastawienie na zarobek

Ktoś, kto decyduje się na pracę sezonową, najczęściej ma na celu zarobienie pieniędzy, które po skończeniu pracy przeznaczy na utrzymanie się w ciągu całego roku lub konkretny, duży wydatek (np. zakup upragnionego skutera). Często prac sezonowych podejmują się studenci, którzy w wakacje mają czas wolny i chcą wówczas zarobić na utrzymanie w trakcie roku akademickiego. Najbardziej opłacalna jest praca sezonowa dla zagranicznego pracodawcy w kraju o silniejszej walucie niż waluta kraju, z którego pochodzi pracownik. W związku z tym pracownicy sezonowi często szukają pracy poza swoim regionem (taka sytuacja ma miejsce w przypadku przyjeżdżających do Polski pracowników z Europy Wschodniej). Warto dodać, że nie boją się oni ciężkiej ani intensywnej pracy. Chętnie pracują przez wiele godzin w ciągu doby, niekoniecznie wyczekują dni wolnych, bo te mogą oznaczać dla nich straty finansowe (mniej przepracowanych godzin to mniejszy zarobek). Pamiętajmy, że sezonowcy zazwyczaj chcą jak największą kwotę zarabianych pieniędzy zawieźć do domu, więc starają się odkładać każdą zarobioną sumę i ograniczać konsumpcję oraz wydatki do minimum. Z tego względu z pewnością ucieszy ich posiłek współfinansowany przez pracodawcę, dzięki któremu będą mogli zmniejszyć budżet przeznaczany na jedzenie.

Za wszelką cenę - determinacja

Sytuacja pracownika sezonowego jest specyficzna. Nierzadko praca sezonowa wymaga rezygnację z dotychczasowego trybu życia, a także tymczasową zmianę miejsca (a nawet kraju) zamieszkania. Samo zorganizowanie wyjazdu wymaga sporego nakładu czasu i energii. Jeśli jest to wyjazd zagraniczny, dodatkowo pracownik musi załatwić wiele formalności (wypełnić odpowiednie dokumenty i zapoznać się z przepisami państwa, do którego wyjeżdża, w niektórych przypadkach także uzyskać wizę). Wysiłek włożony w organizację całego przedsięwzięcia sprawia, że pracownik sezonowy gotowy jest znieść wiele, by utrzymać miejsce pracy. Doceniany pracownik sezonowy będzie pracował ciężko, nawet w trudnych warunkach, i odwdzięczy się pracodawcy lojalnością oraz zaangażowaniem.

Życie na walizkach - codzienność pracownika sezonowego

W sytuacji, gdy podjęcie pracy sezonowej wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, jest to dla pracownika zmiana tymczasowa. Ze względu na to niekoniecznie chce on “uwić gniazdo” w nowym miejscu, dlatego komfortowe warunki zamieszkania nie są dla niego priorytetem. Jakie znaczenie ma to dla pracodawcy? Wielu pracowników sezonowych chętnie wybierze tę firmę, która zapewnia miejsca noclegowe. Nierzadko pracownicy sezonowi decydują się również na wynajem mieszkania w kilka osób. Takie warunki mieszkaniowe mogą oznaczać utrudniony dostęp do kuchni, w której swobodnie można przygotować posiłki. Z tego powodu wielu pracodawców idzie na rękę pracownikom sezonowym, oferując im posiłki w miejscu zatrudnienia. Popularną praktyką jest również organizowanie sezonowcom codziennego dojazdu do pracy (co jest znacznie łatwiejsze, kiedy większość pracowników mieszka w jednym miejscu). Dzięki tego rodzaju benefitom i udogodnieniom firmy starają się przyciągnąć jak największą ilość rąk do pracy na sezon. Pamiętajmy, że pracownicy sezonowi, choć są zdeterminowani, to jednak przy obecnej sytuacji na rynku mają możliwość wyboru miejsca zatrudnienia. Najchętniej wybiorą taki zakład pracy, w którym będą mogli nie tylko zarobić pieniądze, ale także je zaoszczędzić.

Wynagrodzenie - niekoniecznie raz na miesiąc

Przywykliśmy do myślenia, że wypłatę otrzymuje się raz w miesiącu. Jednak to, co właściwe w przypadku zwykłego pracownika, niekoniecznie będzie korzystne dla pracownika sezonowego. Pracownicy zatrudniający się na sezon wolą zazwyczaj odebrać całą należną im sumę po skończeniu pracy (aby zminimalizować pokusę nadmiernego wydawania zarobionych pieniędzy). Mogą oni jednak co jakiś czas potrzebować niewielkich zaliczek odliczanych od wypłaty, by móc pokryć z niej bieżące wydatki. Tu sprawdzi się również system tygodniówek - czyli mniejszych kwot wynagrodzenia wypłacanych raz na tydzień. Pamiętajmy, że jeśli zatrudniamy więcej niż 20 pracowników i chcemy im wypłacać pensję częściej niż raz w miesiącu, zgodnie z art. 77 § 1 Kodeksu pracy powinniśmy wcześniej umieścić odpowiedni zapis w regulaminie wynagradzania4.

Pracownicy sezonowi, choć pojawiają się w firmie tylko na jakiś czas, są bardzo cenni dla pracodawcy. Nie boją się ciężkiej i długotrwałej pracy, pomogą wyrobić normę w gorącym okresie. Warto w nich inwestować - jeśli będą zadowoleni, mogą wrócić w kolejnym roku razem ze znajomymi lub krewnymi i tym samym sprowadzić nowe osoby do pracy na kolejny sezon.

  1. https://www.money.pl/gielda/pfhr-liczba-pracownikow-tymczasowych-spadla-o-14-r-r-w-2018-r-6358598387422849a.html
  2. Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, art. 1. pkt 3.
  3. Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, art. 20.
  4. art. 77 § 1 k.p.

To może Cię zainteresować

No items found.