Relacja z webinaru Efektywność w firmie produkcyjnej
Zespół SmartLunch

Relacja z webinaru Efektywność w firmie produkcyjnej

Środowisko firm produkcyjnych charakteryzuje się dużą dynamiką zmian. Jednocześnie efektywność procesów jest niezwykle ważna, a co za tym idzie - zaangażowanie pracowników jest kluczowe.

Ekspertki i eksperci lean i human resources dzielili się wiedzą w tym temacie podczas webinariu “Efektywność i dobrostan w firmie produkcyjnej”, zorganizowanym przez SmartLunch. Film z panelu dyskusyjnego jest już dostępny, poniżej prezentujemy jego fragment.

Panel zdominowały zagadnienia związane ze środowiskiem pracy w firmach produkcyjnych oraz roli lean managera i kadry kierowniczej w budowaniu dobrostanu pracowniczego. Nie zabrakło także dyskusji na temat wdrażania usprawnień i automatyzacji procesów, a także motywacji i zagadnień związanych ze zdrowiem pracowników.  

POBIERZ CAŁE NAGRANIE

Czy praca na produkcji jest dla każdego?

Praca na produkcji charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością, znam firmy, które planują pracę na tydzień przed ale też takie, które to robią codziennie - mówi Wioletta Rudzińska, Process Manager, P.O. National Concept Manager Randstad. - Pracodawcy oczekują bardzo dużej elastyczności od pracowników produkcji zarówno w kontekście kompetencji jak również pewnej mobilności. Pracownik musi liczyć się z tym, że dziś pracuje na linii A, a jutro na linii B. Otwartość na ciągłe zmiany jest kluczowa. 

Natalia Kostecka, HR Buisness Partner Mondi BZWP zwróciła uwagę, że podstawowe kompetencje u pracownika produkcji to przede wszystkim: doświadczenie w branży produkcyjnej, gotowość do pracy w trybie zmianowym, umiejętności manualne i te związane z obsługą specjalistycznego sprzętu - to one predysponują do zatrudnienia. Co do kompetencji miękkich to niewątpliwie elastyczność i gotowość na ciągłe zmiany, ale także samodzielność i szybkość uczenia się, a przede wszystkim dbałość o jakość.

Pracownik w centrum biznesu

Motywacja i zaangażowanie pracownika ściśle wiąże się z efektywnością i wykonywaniem planów produkcyjnych - przekonuje Paweł Krawiecki, dyrektor ds. Jakości, Bezpieczeństwa, Środowiska, Energii & Lean Velux Polska. - Jesteśmy w czasie podwyższonej potrzeby zamówień, a to wiąże się z generowaniem nadgodzin. Pracownicy tracą motywację do pracy i tu z pomocą przychodzi lean.

Ekspert podaje konkretne działania i przytacza case z działu, który nie wypełniał zamówień, robił nadgodziny. Lean pomogło w skalowaniu celów, co tydzień był raport i wsparcie od managementu. Efekty optymalizacji było widać bardzo szybko. Prawnicy, czując wsparcie i zaangażowanie przełożonych, sami dużo chętniej się angażowali. To naturalne, że gdy pracownicy mają poczucie wpływu, to chcą brać odpowiedzialność. Angażowanie we wszelkiego rodzaju projekty produkcyjne to skuteczna forma budowania zaangażowania. 

To może Cię zainteresować

No items found.