Ranking benefitów pozapłacowych
Zespół SmartLunch

Ranking benefitów pozapłacowych

Dopłaty do dojazdów, dofinansowanie posiłków, opieka medyczna i psychologiczna, praca zdalna, elastyczne godziny pracy – to najpopularniejsze świadczenia pozapłacowe ubiegłego roku.

Benefity pozapłacowe wchodzą wraz z wynagrodzeniem w skład ofert pracodawców, którzy starają się przyciągnąć najlepszych kandydatów do pracy. Z przeglądu ofert pracy oraz z raportów podsumowujących ubiegły rok wyłania się czołówka świadczeń pozapłacowych oferowanych przez firmy oraz pożądanych przez pracowników.

Podsumowanie ubiegłego roku. Z jakich benefitów najczęściej korzystają pracownicy?

Obecnie znacznie bardziej oczekiwanym niż przed pandemią benefitem jest możliwość pracy hybrydowej lub całkowitego home office. Wielu pracowników i to z różnych branż zauważyło z iloma korzyściami wiąże się takie rozwiązanie – choćby z oszczędnością czasu i pieniędzy przeznaczanych na dojazdy do pracy.

Zatrudnionym zależy także na elastycznych godzinach pracy co pozwala na organizację bardziej zbalansowanego życia codziennego.

W coraz większej ilości polskich firm pojawił się też benefit w postaci krótszego tygodnia pracy. Zainteresowaniem cieszyły się również dodatkowe dni urlopu. To tylko niektóre przykłady popularnych benefitów pracowniczych w ubiegłym roku. Co jeszcze cieszyło się popularnością?

Jakimi jeszcze benefitami pracodawcy starali się zaspokoić potrzeby pracowników?

Oprócz tradycyjnych benefitów, takich jak karty sportowe, prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe na życie, pracodawcy zachęcali całą gamą innych benefitów pracowniczych takich jak: rabatowe karty paliwowe, samochód służbowy, karty na zakupy w dyskontach spożywczych, rabaty na zakupy online, programy wspierające zdrowie (np. dostęp do gabinetu fizjoterapii), bezpłatne obiady w trakcie zmiany, paczki świąteczne dla całej rodziny.

To nie wszystko. Liczyć można było na benefity ułatwiające życie codzienne: regularne badania profilaktyczne, wyprawki dla noworodków, dla pierwszoklasistów, kolonie i obozy dla dzieci, przyzakładowy żłobek i przedszkole, wsparcie finansowe w trudnej sytuacji finansowej, zniżki na firmowe produkty i usługi, możliwość przychodzenia na dowolną godzinę.

Najpopularniejsze benefity pracownicze w firmach produkcyjnych

Braki kadrowe w produkcji oraz inżynierii są ryzykowne, grożą zmniejszeniem wydajności produkcji oraz zahamowaniem rozwoju przedsiębiorstwa. Dlatego propozycje ze strony pracodawców były atrakcyjne. Pracowników produkcji na pewno ucieszyła prywatna opieka zdrowotna. Dodatkowy pakiet opieki medycznej był rozszerzany o usługi fizjoterapeuty lub vouchery na masaż z powodu problemów z kręgosłupem.

Szkolenia i kursy zawodowe są klasycznym benefitem, ale cenionym także w roku ubiegłym roku. Z jednej strony firma zwiększa kompetencje swoich kadr, z drugiej strony pracownicy mogą podwyższać swoje umiejętności co wydaje się przydatne, ponieważ świat i rynek pracy bardzo szybko zmieniają się. Wśród benefitów znalazły się takie, które dały możliwość skorzystania z produktów własnej organizacji. Zawsze zniżki na produkty lub usługi firmy bardzo dobrym rozwiązaniem w firmach, które chcą coś zaoferować pracownikom.

W przypadku pracowników fizycznych ważny jest dojazd do miejsca pracy. Niekiedy pracodawcy organizowali bezpłatny transport autobusem lub dofinansowywali bilety albo paliwo.

Pracownicy produkcji bardzo cenili sobie finansowanie benefitów takich jak obiady w miejscu pracy. Zwłaszcza teraz, z powodu drastycznych podwyżek cen żywności, dofinansowanie posiłków pracowniczych okazało się być bardzo trafionym benefitem dającym oszczędności całej rodzinie.

Benefity pozapłacowe w średnich przedsiębiorstwach

Raport „Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2022 roku” Sedlak & Sedlak zebrał dane od 682 organizacji. Większość tych przedsiębiorstw prowadzi działalność produkcyjną (60 proc.) oraz zatrudnia od 201 do 1000 osób. Wśród najczęściej udzielanych świadczeń dodatkowych, z których korzystają pracownicy znalazły się kursy zawodowe wraz z różnego rodzaju szkoleniami. Aż 97 proc. firm deklaruje, że pracownicy mogą z nich korzystać. Drugie miejsce zajęły świadczenia medyczne – 91 proc. pracodawców. Trzecim najpopularniejszym benefitem jest ubezpieczenie na życie, oferowane przez 85 proc. firm.

Ranking benefitów pozapłacowych dla inżynierów. Wygrały dopłaty do dojazdów

Według raportu Bergman Engineering „Rola benefitów pozapłacowych jako czynnik motywujący wśród inżynierów 2022 r.” najbardziej cenionym przez tę grupę zawodową benefitem były: dopłaty za dojazdy do pracy (43 proc.), dodatkowy płatny urlop (40 proc.), darmowy żłobek/przedszkole (12 proc.), zniżki i bony zakupowe (5 proc.).

Wojna w Ukrainie wywołała wiele konsekwencji ekonomicznych, w tym gwałtowny wzrost cen paliw. W związku z tym osoby zmuszone dojeżdżać do pracy samochodem, ponoszą wyższe niż dotychczas koszty. Ostatecznie zostaje im mniej z pensji dlatego nie dziwi fakt, że zdaniem ankietowanych inżynierów najatrakcyjniejszym benefitem są dopłaty za dojazdy do pracy.

Przypomnijmy ranking benefitów w 2021. Opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, szkolenia i kursy zawodowe

Według badań Harvard Business Review, 80 proc. pracowników wybrałoby dodatkowe benefity w zamian za podwyżkę. Na naszym rodzimym rynku pracy wyższe wynagrodzenie przegrałoby prawdopodobnie ze szkoleniami i kursami zawodowymi, finansowaniem kursów językowych i dodatkowymi dniami urlopu. Tak właśnie wyglądała złota trójka najbardziej oczekiwanych benefitów według raportu „Benefity w oczach pracowników 2021” Sedlak&Sedlak.

Według tego raportu, 75 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w 2021 roku w ich miejscach pracy zatrudnionym przysługiwały świadczenia dodatkowe.

Zdecydowanie benefitem, z którego najczęściej korzystali pracownicy był dodatkowy pakiet opieki medycznej. Odsetek pracowników otrzymujących ten benefit od lat jest najwyższy. Drugie miejsce to ubezpieczenie na życie. Na trzecim miejscu znalazły się szkolenia i kursy zawodowe.

Jakich benefitów pracownicy oczekują? Koszyk benefitów wybieranych przez IT w 2023.

Firma badawcza ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie na zlecenie Enter The Code, na bazie którego powstał Raport Benefitów 2023 w branży IT. Połowa badanych uważa korzyści pozapłacowe za kluczowy dodatek do wynagrodzenia, a 75 proc. zwraca na nie uwagę podczas aplikowania do firmy.

Raport Benefitów 2023 pokazuje Top 10 benefitów w branży IT oferowanych przez pracodawców. Zdecydowanie najbardziej oczekiwanym benefitem jest prywatna opieka medyczna – 35 proc. Pożądanym benefitem okazały się elastyczne godziny pracy 32 proc., w dalszej kolejności ubezpieczenie na życie 28 proc., karta sportowa 27 proc., roczne bonusy, np. karty upominkowe 25 proc., budżet na szkolenia/warsztaty/eventy 16 proc., stuprocentowa praca zdalna 15 proc., prezenty rocznicowe 15 proc., platforma e-learningowa 14 proc., program poleceń 13 proc.

To może Cię zainteresować

No items found.