Przy świątecznym stole, czyli jak celebrujemy pracownicze wigilie
Zespół SmartLunch

Przy świątecznym stole, czyli jak celebrujemy pracownicze wigilie

Większość pracodawców decyduje się na świąteczne inicjatywy. W ramach benefitów pozapłacowych obdarowują pracowników świątecznymi upominkami, a spotkania przy wspólnym stole lub przy firmowej choince to jeden z najlepszych sposobów na integrację.

Nic na siłę. Aby wigilia firmowa była udana i spełniła swoją integracyjną funkcję, pracownicy muszą mieć do niej pozytywne nastawienie i szczerą chęć spędzenia czasu razem. Można z odpowiednim wyprzedzeniem zrobić na ten temat anonimową ankietę.

Jeśli budżet mamy większy, miłym gestem będzie zaproszenie na spotkanie świąteczne także członków rodzin pracowników. To sygnał, że szef ceni wartości rodzinne i stara się wspierać inicjatywy sprzyjające zachowaniu work-life balance.

Przyjęło się, aby świąteczne spotkanie firmowe organizować pod koniec dnia pracy lub tuż po jego zakończeniu.

Od śledzika po gry miejskie

Jeśli pracodawca decyduje się na zorganizowanie bożonarodzeniowej integracji w formie stacjonarnej, scenariusz świątecznego spotkania wcale nie musi zakładać typowego „śledzika”. Wigilie w organizacjach i przedsiębiorstwach przybierają różne formy. Czasem jest to tradycyjne dzielenie się opłatkiem podczas uroczystej kolacji w restauracji, czasem krótki poczęstunek w sali konferencyjnej w przerwie na lunch, w jeszcze innych zakładach pracy wigilia zamienia się w przebieraną imprezę z motywem świątecznym.

Coraz częściej wigilijne spotkania przypominają zajęcia integracyjne. Niektóre organizacje finansują pracownikom wyjazd zespołowy, np. w góry. Kulig z ogniskiem może okazać się alternatywą dla eleganckiej kolacji. W razie braku śniegu organizatorzy proponują zazwyczaj jazdę powozami.

Portal Pracuj.pl ma kilka nietypowych pomysłów na wigilię firmową. Wśród nich znalazły się wyjście do kina albo teatru, wspólne lepienie pierogów lub pieczenie pierników pod okiem profesjonalnych kucharzy, aby na koniec przyrządzone dania zjeść przy wspólnym stole.

Modne od kilku lat escape roomy w grudniu często wystawiają dodatkową ofertę świąteczną. Taką rywalizację można połączyć z nagrodami – zespół, który upora się z zadaniami najszybciej i opuści pokój jako pierwszy, może dostać wór prezentów. Gry miejskie to także popularna forma integracji pracowników, a w grudniu mogą mieć one świąteczny charakter. Uczestnicy wcielają się w różne role według określonego scenariusza i mają do wykonania rozmaite zadania. Gra poprowadzona jest tak, aby jej tłem były świąteczne iluminacje głównych punktów miasta. Na koniec na zmęczonych graczy powinna czekać ciepła kolacja.  

Wolontariat pracowniczy jest ideą szczególnie trafioną przed Bożym Narodzeniem. Zespołowe szykowanie paczek dla potrzebujących rodzin, zbiórka dla lokalnego schroniska dla zwierząt czy odwiedziny w domu dziecka z workiem prezentów lub chodzenie po szpitalnych oddziałach, remontowanie świetlicy albo zbieranie żywności dla ubogich, bezdomnych, chorych to kilka przykładów zrobienia czegoś dla innych.

Savoir-vivre podczas świątecznych spotkań firmowych

Czego nie wypada robić przy świątecznym stole? Najlepiej „ugryźć się w język” i zachować wszelkie krytyczne uwagi dla siebie. Podczas świątecznego spotkania każdy oczekuje miłej atmosfery i naprawdę nie jest to odpowiedni czas na krytykowanie, narzekanie, wyciąganie swoich pretensji lub żalu do kogokolwiek. Nie należy obmawiać czy to współpracowników czy pracodawcy. Nie wypada swoimi życzeniami wprawiać innych w zakłopotanie, np. nie wypada życzyć podwładnemu, który miał słabszy okres w pracy, aby udało mu się poprawić swoje wyniki.  

Świąteczny stół na firmowej wigilii nierzadko jest suto zastawiony i kusi wieloma przysmakami, ale warto wykazać się wstrzemięźliwością w jedzeniu, a tym bardziej w piciu alkoholu.

Co pod choinkę?

Poza świątecznym spotkaniem wielu pracodawców daje swoim podwładnym drobne upominki. Co jest najbardziej modne? Według portalu Pracuj.pl, premie finansowe stały się już tak popularne, że oczekuje ich największy odsetek pracowników – zwykle około 33 proc. Dodatkowe pieniądze w wysokości jednej pensji, tzw. trzynastka albo kilkuset złotych pozwalają podreperować budżet w najbardziej newralgicznym momencie roku. A tym bardziej w tym roku, kiedy inflacja osiąga szczyty. Dodatkową gotówkę każdy może spożytkować według własnych potrzeb.

Co piąty pracownik liczy na drobny prezent na święta. Jak donosi Business Insider świąteczne bonusy dla pracowników szykuje w Polsce 70-75 proc. firm.

Poza tradycyjnym spotkaniem wigilijnym, ponad połowa firm oferuje bony podarunkowe o określonej wartości do centrum handlowego bądź konkretnych miejsc, sklepów lub popularnych sieciówek. To również uniwersalny prezent na święta, który każdy wykorzysta po swojemu.

Co jeszcze się sprawdza i z czego zadowoleni są obdarowani?

Może być to zestaw ładnie zapakowanych win połączony ze spotkaniem z sommelierem, voucher do restauracji dla dwóch osób, karty podarunkowe z dostępem do Netflixa. bon na lunche w kantynie biurowej, świeca zapachowa, czekoladki, książka z przepisami, ozdoby świąteczne, zestaw kawy i herbaty, kalendarz na 2023 rok, dodatkowy dzień wolny.

Upominki świąteczne dla pracowników nie powinny być bardzo ekstrawaganckie, muszą wpisywać się w gust większości, by było jak największe prawdopodobieństwo, że spodobają się każdemu z obdarowywanych.

Wśród przedsiębiorców, którzy szykują świąteczne niespodzianki dla swoich pracowników, większość ma więcej niż jeden pomysł. Najczęściej pracodawcy łączą spotkania wigilijne dla pracowników z innymi bonusami: premiami okolicznościowymi, upominkami dla członków zespołu i ich rodzin lub bonami podarunkowymi. Jeśli firma decyduje się tylko na jedną inicjatywę, to najczęściej na bon lub kartę podarunkową.

To może Cię zainteresować

No items found.