Praca w trybie zmianowym - jak zapewnić posiłki dla pracowników?

Praca w trybie zmianowym - jak zapewnić posiłki dla pracowników?

Podpowiadamy, jak rozwiązać najczęstsze problemy związane z organizacją posiłków przy wielozmianowym trybie pracy. Wiele dużych zakładów i fabryk pracuje w trybie zmianowym.

Art. 128. § 1. Kodeksu pracy definiuje pracę zmianową jako “wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni”. Zgodnie z przepisami praca może odbywać się w ruchu ciągłym (potocznie zwanym czterobrygadówką), jeśli ze względu na stosowaną przez firmę technologię produkcji zachodzi konieczność pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu (art. 138. Kodeksu pracy). Organizacja posiłków w firmie o takim trybie pracy może stanowić spore wyzwanie. Warto odpowiednio wcześnie zdać sobie sprawę z trudności, jakie mogą towarzyszyć organizowaniu żywienia w firmie pracującej w trybie zmianowym.

Nieustanna praca kuchni przy trybie zmianowy

Jeśli firma pracująca w trybie zmianowym zdecyduje się na wybudowanie kantyny pracowniczej, powinna pamiętać, że przynależna do niej kuchnia będzie musiała pracować przez całą dobę. Sama kuchnia musi być na tyle duża i wydajna, by mogła obsłużyć odpowiednią liczbę osób w czasie przerwy. Wiąże się to z koniecznością wyposażenia kuchni w dużą liczbę pracowników, a także sporymi kosztami utrzymania i ciągłą eksploatacją AGD. Nieustanna praca całej firmy i kuchni to również trudność w wygospodarowaniu czasu na cykliczne mycie podłóg czy urządzeń.

Aby uniknąć opisanych powyżej problemów, warto pomyśleć o wyborze opcji mniej problematycznej, jaką jest dowóz posiłków do firmy. SmartLunch od lat dostarcza posiłki regeneracyjne do fabryk pracujących na zmiany, starając się zorganizować żywienie pracowników tak, by otrzymywali swoje jedzenie o odpowiedniej porze. Dzięki temu mogą oni cieszyć się smacznym posiłkiem bez względu na podejmowany tryb pracy.

Różne pory przerw obiadowych i napięty grafik

Zakłady pracujące na kilka zmian to konieczność zorganizowania posiłków dla każdej z brygad, a co za tym idzie - zapewnienia kilku dostaw jedzenia w ciągu doby. Tryb zmianowy oznacza też dla firmy działanie według z góry określonego grafiku. W dużych firmach częstą praktyką jest organizacja kilku przerw co piętnaście minut z podziałem na grupy pracowników. Zamówienia powinny przyjeżdżać zatem punktualnie, by przerwy obiadowe odbywały się o ściśle określonej porze. Każde opóźnienie w dowozie jedzenia oznacza przedłużającą się przerwę w pracy zakładu, w efekcie również zaburzenie całego trybu funkcjonowania firmy.

W SmartLunch umożliwiamy naszym klientom ustawienie kilku godzin dowozu jedzenia w precyzyjnie określonym czasie. Dzięki temu przekąsić coś mogą zarówno pracownicy porannej zmiany, jak i ci, którzy zaczynają pracę po południu. To także możliwość zjedzenia różnego rodzaju posiłków - śniadań, dań obiadowych, podwieczorków czy kolacji. Taka różnorodność dostępnych potraw i elastyczne godziny dostawy sprawiają, że wszyscy pracownicy są zadowoleni.

Problem z dowozem posiłków na nocną zmianę

Fabryki często działają również w nocy. Nocne zmiany to wyzwanie nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawcy, szczególnie jeśli chodzi o organizację żywienia pracowniczego. O ile zakłady produkcyjne nierzadko pracują w godzinach nocnych, o tyle restauracje czy firmy cateringowe (oraz ich kierowcy) już niekoniecznie. Z tego powodu znalezienie dostawcy jedzenia, który przywiezie posiłki pracownikom firmy na nocną zmianę, może okazać się trudnym zadaniem.

Pomagamy naszym klientom w znalezieniu restauratora, który najlepiej zaspokoi potrzeby żywieniowe ich pracowników. Dla firm, które pracują na nocne zmiany, staramy się znaleźć dostawców jedzenia działających również w nocy. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest jednak przywożenie zamówień wieczorem, tuż przed rozpoczęciem nocnej zmiany, lub rano pod koniec pracy. Dbamy o to, by w menu dla firmy pracującej nocami znalazły się dania, które będą smaczne również po podgrzaniu lub zjedzone na zimno, np. kanapki i sałatki.

Mniej czynnych restauracji w weekendy

Praca w ruchu ciągłym to nie tylko nocne zmiany, ale także praca w weekendy i święta. Wybór restauracji i firm dowożących jedzenie w dniach wolnych od pracy może być ograniczony. Istnieje możliwość, że lubiany przez pracowników bar nie dostarczy im jedzenia w sobotę lub niedzielę, co przyczyni się do ogólnego niezadowolenia w firmie.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą platformy żywieniowe, które oferują dostęp do usług różnych restauracji. Korzystając z takiego rozwiązania, firma z pewnością znajdzie lokale gastronomiczne dowożące posiłki również w weekendy. Platformy te najczęściej pozwalają łatwo podejrzeć godziny pracy konkretnych restauracji, dzięki czemu odpada konieczność obdzwaniania okolicznych barów i firm cateringowych z pytaniem, w jakich dniach dowożą jedzenie. W SmartLunch poszliśmy o krok dalej. Zapewniamy naszym klientom kompleksowe wsparcie w organizowaniu posiłków pracowniczych, dlatego to po naszej stronie leży konieczność znalezienia restauracji, które dowożą zamówione dania w dogodnym czasie. To catering dla firm, który kompleksowo rozwiązuje wszystkie problemy związane z zapewnieniem posiłków dla pracowników.

Firma pracująca w trybie zmianowym ma wiele specyficznych potrzeb wynikających z dużej liczby pracowników i nieustannej pracy. Ze względu na to organizacja żywienia pracowniczego w takim zakładzie wymaga zmierzenia się z licznymi trudnościami. Jeżeli te problemy wydają ci się znajome, chętnie podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem - skontaktuj się z nami.

To może Cię zainteresować