Poradnik Kandydata - wszystko co dobrze wiedzieć przed wzięciem udziału w rekrutacji
Zespół SmartLunch

Poradnik Kandydata - wszystko co dobrze wiedzieć przed wzięciem udziału w rekrutacji

Przygotuj się do rekrutacji: Zwiększ swoje szanse na sukces, zmieniając karierę lub szukając nowej pracy. Kluczowe pytania i odpowiedzi kandydatów.

Poradnik Kandydata - wszystko co dobrze wiedzieć przed wzięciem udziału w rekrutacji

Proces rekrutacji może być stresującym doświadczeniem, ale odpowiednio przygotowując się i stosując skuteczne strategie, możesz zwiększyć swoje szanse na sukces. Niezależnie od tego, czy szukasz pracy w nowej firmie, czy zmieniasz ścieżkę kariery, ten poradnik pomoże Ci lepiej przygotować się do rekrutacji i wyróżnić się w tłumie kandydatów. Oto kilka kluczowych kroków, które warto podjąć jako kandydat biorący udział w procesie rekrutacji:

Jak przygotować dokumenty aplikacyjne?

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych jest kluczowym krokiem w procesie rekrutacyjnym, który może pomóc Ci wyróżnić się spośród innych kandydatów. 

Dokładnie przeczytaj ogłoszenie o pracę: Zrozum, jakie są wymagania i oczekiwania dotyczące stanowiska, na które aplikujesz. CV rozpocznij od swoich danych kontaktowych i krótkiego streszczenia zawodowego. Wymień doświadczenie zawodowe od najnowszego do najstarszego, podając nazwę firmy, stanowisko, daty zatrudnienia oraz krótki opis obowiązków. Opisz swoje osiągnięcia, umiejętności i zdobyte doświadczenie w związku ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Wymień swoje wykształcenie, umiejętności językowe i inne certyfikaty, które są istotne dla stanowiska. Unikaj zbyt długiego CV - staraj się, aby mieściło się na nie więcej niż dwóch stronach - zostaw trochę informacji na rozmowę w kolejnym etapie. 🙂

Jak długo potrwa rozmowa?

Pierwsza rozmowa telefoniczna z rekruterką trwa około 20 minut. Rozmowa w kolejnym etapie - z rekruterem i przełożonym trwa około godziny.
Z kolei finałowy etap rekrutacji, w którym wykonujesz zadanie trwa około dwóch godzin. 

Z jakich narzędzi i metod rekrutacji korzystamy podczas rekrutacji zdalnej?

Rekrutację zdalną przeprowadzamy przez Google Meets w formie wideorozmowy. Wystarczy, że dołączysz do spotkania w aplikacji webowej, nie musisz nic instalować.
Nasza rozmowa rekrutacyjna to wywiad behawioralny. To znaczy, że będziemy pytać Cię o Twoje doświadczenia i to jak zachowujesz się w danych sytuacjach.
Bardzo rzadko stosujemy w trakcie rekrutacji testy, czy zadania, jeśli miałby się tak wydarzyć, na pewno zostaniesz o tym poinformowany/a przez rekrutera, aby móc się przygotować.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Przygotuj się starannie do nadchodzącej rozmowy. Przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie, na które złożyłeś/łaś aplikację, aby mieć aktualne informacje o wymaganiach na stanowisku. Skorzystaj również z okazji, aby dowiedzieć się więcej o SmartLunch i odwiedź naszą stronę: smartlunch.pl. Nie zapomnij przygotować kilku pytań, które chciałbyś/łabyś zadać podczas rozmowy. Jesteśmy tutaj, aby rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

Pamiętaj o punktualności - staraj się dotrzeć na spotkanie zgodnie z ustalonym czasem. Przed spotkaniem stacjonarnym w naszej siedzibie sprawdź, ile czasu zajmie Ci dotarcie do celu. W przypadku, gdy przewidujesz opóźnienie, daj nam znać wcześniej. Twój czas i obecność są dla nas istotne.

Podczas rozmowy zachowuj się naturalnie, Twoja indywidualność jest dla nas bardzo ważna. Mów wyraźnie i zrozumiale, nie posługuje się ogólnikami. Kiedy odpowiadasz na pytania, sięgnij po przykłady z własnego doświadczenia, które ilustrują Twoje umiejętności. Naturalność i szczerość to kluczowe aspekty, które cenimy.

Jak przygotować się do rozmowy online?

Przygotowując się do rekrutacji zdalnej, upewnij się, że masz spokojne miejsce, gdzie nie będzie zakłóceń i będziesz miał/ła stabilny dostęp do internetu. Jeśli to niemożliwe, załóż słuchawki, aby skupić się na rozmowie.

Sprawdź funkcjonalność narzędzia, z którego będziesz korzystać podczas wideorozmowy. Pamiętaj, aby upewnić się, że masz działającą kamerę, głośniki oraz naładowany komputer.

Wycisz swój telefon, aby nie przeszkadzał Ci podczas rozmowy. Jednak trzymaj go w zasięgu, abyśmy mogli łatwo się z Tobą skontaktować w przypadku problemów technicznych.

Jeśli napotkasz trudności z połączeniem lub sprzętem, natychmiast daj nam znać. Zawsze możemy dostosować plan lub kontynuować rozmowę telefonicznie.

Upewnij się, że masz odpowiednie oświetlenie i schludne tło w trakcie rozmowy i na koniec dołącz punktualnie do telekonferencji. 🙂

Jaki dress code obowiązuje podczas rozmowy?

Ubierz się schludnie, ale tak, żeby czuć się swobodnie i aby móc w komfortowych warunkach uczestniczyć w spotkaniu. W naszej firmie nie obowiązuje dresscode, nie wymagamy więc formalnego ubioru. Na rozmowie z nami można nosić jeansy, t-shirty i swobodne ubrania, można eksperymentować z modą i wyrażać swoją kreatywność, ale nadal zachowując profesjonalizm.

Co wziąć ze sobą na spotkanie?

Przygotowanie się do spotkania, zwłaszcza rozmowy o pracę wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto na nie wziąć ze sobą notatki dotyczące stanowiska, na które aplikujesz, oraz pytań, które chciałbyś/abyś  zadać podczas spotkania. To pomoże Ci wykazać zainteresowanie i przygotowanie, dobrym pomysłem jest również wzięcie notatnika i długopisu, aby móc coś na szybko zanotować.

Nie musisz brać ze sobą kopii dokumentów i CV, czy referencji. Podczas spotkania  stacjonarnego na pewno zaproponujemy Ci wodę, kawę lub herbatę, czego niestety nie będziemy mogli zrobić w przypadku spotkania online, ówczas  miej przy sobie napój. 

Uśmiech na twarzy jest zawsze mile widziany. 

Nie stresuj się - jesteśmy zainteresowani Twoimi umiejętnościami i tym, jak się prezentujesz. Chcemy, abyś poczuł/a się komfortowo i miał/a okazję zaprezentować się w najlepszym świetle. Dlatego, jeśli nie odpowiedzieliśmy na Twoje pytania, możesz zadać je mailowo pisząc do nas na adres rekrutacja@smartlunch.pl

Zadbaj o swoje dobre samopoczucie, uśmiech i nie stresuj się! Jak widać jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby rozmowa rekrutacyjna przebiegła pomyślnie. Mamy nadzieję, że te dobre praktyki będą Ci przydatne i pomogą dobrze wypaść na spotkaniu z nami. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji!

To może Cię zainteresować