Nowoczesne benefity pracownicze - nietypowe benefity pozapłacowe
Zespół SmartLunch

Nowoczesne benefity pracownicze - nietypowe benefity pozapłacowe

Co chwilę pojawiają się nowe benefity pracownicze. Rynek benefitów stale się rozwija, a niektóre z nich mogą się wydać ciekawe, zaskakujące, a niekiedy … dziwne - zwłaszcza, gdy mówimy o świadczeniach pozapłacowych w międzynarodowych organizacjach.

Dane liczbowe pokazują, że rola jaką mają świadczenia pozapłacowe dla pracowników ciągle rośnie, ale zmieniają się trendy. Na całym świecie firmy prześcigają się w zaspokajaniu potrzeb pracowników - szukają coraz wymyślniejszych, ciekawszych, budujących zaangażowanie, nietypowych benefitów pozapłacowych dla pracowników.

Niektóre benefity dla pracowników mogą nam się wydać absurdalne, komiczne, dziwne, a nawet makabryczne, jeśli popatrzymy na pewną włoską firmę oferującą swoim pracownikom bony pogrzebowe.

Dni wolne dla ratowania psychiki pracowników

Na obecne potrzeby pracowników najbardziej wpłynęła pandemia. Warto zastanowić się, jakich benefitów oczekują pracownicy, aby lepiej dostosować ofertę do ich indywidualnych potrzeb. Pracownicy zwracają większą uwagę na zdrowie fizyczne i psychiczne. Najlepsze oferowane świadczenie pozapłacowe dotyczy zdrowia. Ciągle ważne benefity pracownicze to opieka medyczna, ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników. Stąd wziął się również nowy trend w świadczeniach pozapłacowych - dni wolne dla zdrowia psychicznego oraz kursy radzenia sobie ze stresem.

Twarzą w twarz z terapeutą, ale na ekranie

Rynek pracy pokazuje, że zmienia się forma z tradycyjnych, stacjonarnych benefitów wellness na nowoczesne benefity, które angażują nowoczesne technologie. Benefity dla pracowników dają wymierne korzyści wraz z dostępem do wirtualnych usług zdrowia psychicznego i wirtualnej terapii. Dodatkowo organizacje tworzą w realnym miejscu pracy, w biurze - ciche pokoje relaksu, z których korzysta wielu pracowników potrzebujących wyciszenia.

Benefity pracownicze proponują masaż w pracy

Intensywna praca zdalna sprawiła, że pracodawcy proponują jako benefity pracownicze zwroty kosztów za okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, dla pracowników mają też vouchery na masaże i wizyty u fizjoterapeuty.

Dodatkowo, coraz częściej oferowane jest dofinansowanie posiłków, co stanowi istotne wsparcie dla pracowników. Dla tych uczęszczających do biura pojawiły się fotele do masażu, cotygodniowe masaże biurowe oraz sesje ćwiczeń przy biurkach na odciążenie kręgosłupa.

Prywatna opieka medyczna dla pracowników obejmuje niekiedy usługi fizjoterapeutyczne praktykowane w domach pracowników. Pojawił się dodatek do zakupu sprzętu fitness do domu lub do biurek stojących, ponieważ z badań wynika, że siedząca praca źle wpływa na zdrowie.

W siedzibie firmy pracownik może uciąć sobie drzemkę

Nietypowe benefity dla pracowników, z tych bardziej oryginalnych to: pomoc w rzuceniu palenia, akupunktura w pracy oraz pokój do drzemek. Dane pokazują, że nawet 20 minutowa drzemka może zwiększyć wydajność w pracy.

Ciekawe benefity dla pracowników przychodzą z zachodu

Im wyższy poziom wynagrodzenia, tym benefity dla pracowników stają się bardziej wymyślne. Dokonanie właściwego wyboru benefitów jest kluczowe, aby dostosować je do potrzeb i preferencji pracowników. Pojawiają się nietypowe benefity dla pracowników, które w Polsce jeszcze się na dobre nie przyjęły, np. urlopy menstruacyjne czy dofinansowanie do in vitro. Niektórzy amerykańscy pracodawcy finansują swoim pracownikom laserową korekcję wad wzroku, a nawet operację zmiany płci.

Gramy na boisku, a nawet surfujemy w czasie pracy

Istotna stała się pomoc pracodawców w dbaniu o kondycję fizyczną pracowników biurowych. Tu pojawia się cały wachlarz możliwości, są to świadczenia pozapłacowe wykraczające daleko poza takie evergreeny, jak karta sportowa.

Duży producent odzieży zapewnia pracownikom darmowe rowery, boisko do siatkówki, do gry w kosza, zajęcia jogi, a nawet surfowanie w godzinach pracy.

Co jeszcze znajdziemy wśród nietypowych benefitów dla pracowników? Jest firmowa drużyna sportowa (np. biegaczy), ścianka wspinaczkowa w firmie i nurkowanie na egzotycznych wyspach, a także kręgielnia bok hali produkcyjnej. W dużych korporacjach benefity pracownicze obejmują firmowe siłownie wraz z trenerem personalnym.

Popularność zdobywa fitness online. Pracownicy mają dostęp do platform, na których odbywają się treningi z trenerem, ćwiczenia rozciągające lub zajęcia taneczne.

Benefity pracownicze w postaci dodatku płacowego za ćwiczenia fizyczne są sposobem na zmotywowanie pracowników, aby więcej się ruszali. Firmy oferują pracownikom nagrody pieniężne za osiągnięcie pewnych wyznaczonych przez pracowników celów, np. zrobienie 8000 kroków dziennie. 

Lekcje z parzenia kawy

Millenialsi chcą się rozwijać nie tylko w obszarze zawodowym. Ponieważ są ciekawi wielu dziedzin, chętnie skorzystają nie tylko z kursów językowych, ale np. ze szkoleń z metod parzenia kawy. Start-up chcący zatrudniać najlepszych specjalistów, najlepszych pracowników młodego pokolenia, może więc postawić na profesjonalnego baristę w kuchni, żeby trafić w ich potrzeby.

Najlepsze benefity od pracodawców dotyczą jedzenia 

Jednym z pozapłacowych benefitów zdrowotnych, ale nadal nietypowym, choć wskazywanym przez pracowników jako ciekawy, są konsultacje dietetyczne. Pracownicy chętnie widzieliby w firmie programy edukacji żywieniowej. Znany producent zup już oferuje pracownikom dofinansowane posiłki połączone z lekcjami zdrowego gotowania.
Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie posiłków pracowniczych, w koszcie których partycypuje firma. Liderem w żywieniu B2B w Polsce w segmencie fabryk jest SmartLunch. Za pośrednictwem aplikacji SmartLunch już korzysta ponad 130 000 pracowników firm z całej Polski.

Żłobek w pracy, pies przy biurku

Młode pracujące mamy zwracają uwagę na odległość między miejscem pracy, a żłobkiem czy przedszkolem. Atutem pracodawcy może okazać się benefit w postaci przyzakładowego przedszkola albo dofinansowania do opieki niani, co pokazuje, że pracodawca dba o swoich pracowników. Opcja przyprowadzenia dziecka do pracy w przypadku sytuacji losowej to też nietypowy benefit.

Dla miłośników czworonogów przewidziano możliwość przyprowadzania do miejsca pracy zwierząt - i dano pracownikom zapewnienie, że chory pies lub kot ma zapewnioną opiekę weterynaryjną.

Asystent pracownika odbierze pranie

Jak przy nawale obowiązków, zrobić zakupy, oddać książki do biblioteki, wymienić opony, odebrać przesyłkę? Pracodawcy proponują benefit, w ramach którego dedykowana osoba, (concierge, asystent) załatwia drobne sprawy pracowników.

Do bardziej oryginalnych benefitów dla pracowników zaliczyć też można: usługę pralniczą z darmowym odbiorem i dowozem oraz usługi sprzątające mieszkanie.

Na urodziny dostaniemy wolne oraz darmowy manicure

Coraz większe wzięcie mają benefity społeczne, które póki co są nietypowe - przyjęcia urodzinowe, dzień wolny w urodziny, darmowy manicure, co drugi piątek wolny, givebox, w którym można zostawić niepotrzebne rzeczy, a ktoś inny może je wziąć. 

Dzień wolny z okazji urodzin oraz dwa wolne dni na działania wolontariackie to benefity, z których mogą korzystać pracownicy SmartLunch. Co do pierwszego - urodzinowego - warto wspomnieć także o torcie, który serwowany jest raz w miesiącu w ramach świętowania urodziny wszystkich pracowników, których urodziny w nim przypadają.

Niecodzienne jak na polskie warunki, ale coraz popularniejsze w amerykańskich firmach, jest wspólne wyprowadzenie psów ze schroniska - na pewno przypadnie do gustu wszystkim społecznikom.

Dodatkowe benefity i świadczenia - dopłata do czesnego 

Nietypowe benefity edukacyjne i rozwojowe docenią zwłaszcza młode pokolenia pracowników – elastyczny czas pracy, możliwość wyjścia na konferencję w czasie pracy, możliwość pracy w oddziale firmy w innym mieście lub za granicą, możliwość pracy w azjatyckich krajach atrakcyjnych turystycznie, możliwość pracy nad własną firmą podczas pracy na etacie u kogoś innego. System benefitów pracowniczych, który obejmuje te i inne korzyści, może znacząco wpłynąć na motywację i zaangażowanie pracowników.

Dodatkiem, który zyskał na znaczeniu w Stanach Zjednoczonych, jest współfinansowanie edukacji. Duże przedsiębiorstwo handlu detalicznego ogłosiło, że sfinansuje czesne, opłaty i podręczniki w wybranych szkołach.

W upał wskoczymy pod prysznic, wypoczniemy w ogródku    

Firmowy ogródek lub choćby zielony balkon, na którym można odetchnąć i popatrzeć na kwiaty, miesięczne wakacje ze zwrotem kosztów podróży, urlop na rozwinięcie własnego biznesu - to tylko niektóre z nietypowych benefitów jakie organizacje proponują osobom zatrudnionym, a którymi próbują zachęcić nowych pracowników.  

Benefitami są dni bez obowiązkowego dress-code'u. Wprawdzie za brakiem stroju służbowego nie stoi żadna dodatkowa oszczędność, ale wprowadzono je nie bez racji, luz i nieskrępowanie poprawiają atmosferę w pracy. Praca pracą, ale w upalne dni świetnie sprawdzają się prysznice w firmie. 

Ciekawymi benefitami służącymi wypoczynkowi i relaksowi są - sala, gdzie można pograć na instrumentach, pokój gier, spa w pracy, lodówka z napojami, darmowe przekąski. Mamy możliwość wyboru.

Telewizja benefitem 

W jednej z firm jako benefit uruchomiono telewizję śniadaniową będącą formą integracji online. Tym sposobem pracodawca zachęca pracowników do wdrożenia codziennych stand-upów oraz nieformalnych spotkań przy kawie.

Hulajnogą przez miasto

Młodzi pracownicy lubią nietuzinkowe, ciekawe benefity pracownicze. Prawdopodobnie chętnie skorzystają z hulajnogi elektrycznej. Polubią pracodawcę za dofinansowanie tej usługi. 

Miłośnicy dwóch kółek, korzystając z parkingów, przyjadą do pracy na rowerze. No chyba że pracodawca umożliwi pracownikom pracę zdalną zamiast bycia w biurze, a potem w ramach benefitu pracownik dostanie pieniądze za prąd czy internet. 

Kto potrzebuje urlopów na złamane serce? Pracownikowi się przydadzą

Bony wydają się raczej oklepanym benefitem, no chyba że opiewają na lot balonem. W kontekście rynku pracy, najbardziej zapadają w pamięć benefity pracownicze angażujące emocje, np. upragniony urlop z dofinansowaniem pracodawcy lub nowe doświadczenie, czyli pilotowanie samolotu z wykorzystaniem benefitu jakim jest zabawa w symulatorze lotów.

A urlop na zagojenie złamanego serca? To też benefit tyle, że nietypowy. W japońskiej korporacji mogą z niego skorzystać kobiety, które przeżyły zawód miłosny.

To może Cię zainteresować

No items found.