Fabryka na peryferiach. Jak wybrać odpowiedni benefit dla firmy poza miastem?
Ewa Kaczmarz

Fabryka na peryferiach. Jak wybrać odpowiedni benefit dla firmy poza miastem?

Z artykułu dowiesz się, jakie specyficzne potrzeby benefitowe mają firmy zlokalizowane poza terenami miejskimi.

Wiele firm w Polsce jest zlokalizowanych poza terenami miejskimi. Z dala od miasta często powstają duże zakłady produkcyjne, które zajmują rozległą powierzchnię i przewidują rozbudowę w przyszłości. Pracownicy tych firm najczęściej mieszkają w okolicznych miejscowościach, z których codziennie dojeżdżają do miejsca pracy. Przedsiębiorstwa umiejscowione w dużej odległości od centrów miast mają specyficzne potrzeby. W tym artykule podpowiadamy, co jest istotne przy wyborze benefitu dla pracowników firmy położonej z dala od terenów miejskich.

Na co zwrócić uwagę?

Miejsce korzystania z benefitu

Jeśli chcemy wybrać benefit pracowniczy, który sprawdzi się w firmie zlokalizowanej na peryferiach, pamiętajmy, że jej pracownik powinien mieć możliwość dogodnego korzystania ze świadczeń - najlepiej w miejscu pracy lub w swojej najbliższej okolicy. Gdy każdorazowe skorzystanie z benefitu będzie wymagało od pracowników zbytniego wysiłku (np. męczącej lub czasochłonnej podróży do innego miasta), wówczas mogą oni po prostu rzadziej wykorzystywać wykupione przez firmę świadczenia. A przecież pracodawca inwestuje w benefity po to, by podnosiły one satysfakcję osób zatrudnionych w firmie.

Użyteczność benefitu dla pracownika firmy poza miastem

Szukajmy benefitu, który ułatwi życie pracownikowi. Weźmy pod uwagę fakt, że osoby pracujące w firmie poza miastem często pokonują spore odległości, dojeżdżając do pracy, oraz spędzają w niej wiele godzin. Dlatego szczególnie przydatny będzie dla nich benefit w postaci obiadu zjedzonego w pracy lub możliwość dojazdu do zakładu pracy firmowym busem. Zawsze warto też proponować pracownikom benefity, z których będa mogli korzystać każdego dnia lub takie, które będą odpowiedzią na potrzeby powszechne dla większości ludzi (np. naturalna potrzeba jedzenia czy odpoczynku).

Jakie benefity wybierać?

Darmowy dojazd do pracy

Ciekawym rodzajem benefitu stosowanego przez podmiejskie firmy jest finansowanie pracownikom dojazdu do pracy. Może przyjmować ono formę zwracania pieniędzy za bilety lub opłacania busa, który codziennie przed rozpoczęciem zmiany robi objazd po okolicznych miejscowościach i zabiera na pokład pasażerów. Taki benefit pracownicy docenią z dwóch powodów. Po pierwsze tereny oddalone od miasta są znacznie gorzej skomunikowane niż rejon podmiejski. Tutaj nie ma kilkudziesięciu linii autobusów i tramwajów kursujących niemal przez całą dobę. Poza miastem zazwyczaj kursuje od dwóch do trzech przewoźników, którzy najczęściej jeżdżą tylko w ciągu dnia, a ich usługi nie należą do najtańszych. Drobne firmy oferujące przewozy pasażerskie rzadko mają w zanadrzu wiele ulg czy zniżek dla swoich klientów (zwyczajnie im się nie to nie kalkuluje). Prywatni przewoźnicy nie mogą liczyć na dofinansowanie ze środków publicznych tak, jak przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, dlatego muszą narzucać na tyle wysokie ceny biletów, by były one opłacalne. Codzienny darmowy transport do miejsca pracy oznacza więc dla pracownika firmy dużą oszczędność. To również ukłon w stronę osób pracujących na nocną zmianę, dla których ze względu na porę pracy dojazd na własną rękę może być utrudniony.

Dopłata do urlopu

Niektóre firmy decydują się na dofinansowanie wyjazdu wypoczynkowego swoich pracowników. Pracodawca ma tu sporą dowolność w kwestii wysokości dopłaty oraz formy jej przekazania pracownikowi. Wczasy współfinansowane przez firmę mogą mieć charakter zorganizowany lub indywidualny. Wszystko zależne jest od wewnętrznych regulacji każdej firmy. Dopłata do wyjazdu wypoczynkowego to benefit, który ucieszy większość pracowników. Nawet osoby, które nie planują spędzić urlopu poza domem, mogą odebrać ekwiwalent pieniężny. Finansując pracownikowi wypoczynek, pracodawca pokazuje, że dba o jego dobre samopoczucie i chce, aby wrócił do pracy zrelaksowany.

Ubezpieczenie

Popularnym benefitem jest ubezpieczenie grupowe dla pracowników. Oferty ubezpieczenia grupowego dla firm często są znacznie bardziej atrakcyjne niż ubezpieczenie indywidualne. Nierzadko pracownicy otrzymują możliwość objęcia programem ubezpieczeniowym członków swojej rodziny. Zaletą pakietu ubezpieczeniowego jako benefitu z pewnością jest fakt, że pracodawca płaci tu tylko za te osoby, które rzeczywiście chcą być objęte ubezpieczeniem i podpiszą polisę. Wadą ubezpieczeń jako benefitów może być fakt, że pracownik nie będzie na co dzień odczuwał faktu posiadania takiego bonusu od pracodawcy. Z ubezpieczenia nie korzysta się przecież regularnie, jest ono przydatne dopiero wtedy, kiedy przydarzy się sytuacja, w której zmuszeni jesteśmy zgłosić się po pomoc do ubezpieczyciela.

Kursy i szkolenia

Szkolenia i kursy (np. językowe, specjalistyczne, menadżerskie) to forma benefitu, która przynosi duże korzyści zarówno pracownikowi jak i pracodawcy. Dzięki szkoleniom finansowanym przez firmę pracownik może stale podnosić swoje kompetencje, a pracodawca zyskuje na stanowisku osobę o wyższych kwalifikacjach. Niektóre firmy traktują kursy jako inwestycję, dlatego finansują pracownikom konkretne szkolenie pod warunkiem, że podpiszą oni aneks do umowy, który na pewien czas zobowiąże go do pracy w danym przedsiębiorstwie. Nie zmienia to jednak faktu, że umiejętności zdobyte na sfinansowanym przez pracodawcę kursie zostają pracownikowi na całe życie. Benefity umożliwiające podniesienie kwalifikacji są szczególnie cenne w dzisiejszych czasach, kiedy rozwój technologii toczy się bardzo szybko, a wiele zawodów oznacza konieczność nieustannego doskonalenia się.

Benefity żywieniowe

Dobrym pomysłem na benefit pracowniczy w firmie zlokalizowanej poza miastem jest również dofinansowanie do posiłków. Takie przedsiębiorstwa zazwyczaj mają w okolicy mniej restauracji i punktów gastronomicznych niż firmy położone w centrach miast, dlatego ich pracownicy tym bardziej docenią fakt, że pracodawca zapewnia jedzenie dostępne na miejscu. A przecież niektóre zakłady pracy i tak mają obowiązek prawny zapewnienia posiłków profilaktycznych pracownikom. Istotne jest również to, że wielu pracowników dojeżdża do pracy z oddalonych miejscowości, więc codziennie spędzają oni wiele godzin poza domem, dlatego mają potrzebę zjedzenia ciepłego posiłku w czasie pracy. Dojazdy do firmy często oznaczają konieczność wczesnego wstawania, a co za tym idzie - trudność w przygotowaniu i zjedzeniu śniadania w domu. Świadczenia w postaci posiłków w firmie to również korzyść dla pracodawcy, który na dofinansowanie nieprzekraczające 190 zł na pracownika może otrzymać ulgę ZUS. Pracownicy mają możliwość korzystania codziennie z dofinasowania, więc każdego dnia mogą odczuć, że pracodawca o nich dba. Jedzenie jest potrzebą uniwersalną - jeść muszą wszyscy, niezależnie od wieku, zainteresowań, płci czy numeru buta, dlatego benefit żywieniowy przypadnie do gustu wszystkim osobom pracującym w firmie.

Na rynku benefitów dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych rozwiązań. Wybór skutecznego benefitu pracowniczego może okazać się wyzwaniem. Pamiętajmy, by przy podejmowaniu decyzji, wziąć pod uwagę sytuację firmy i potrzeby pracowników. Więcej porad na temat tego, czym kierować się przy wyborze świadczeń pracowniczych znajdziesz w artykule pt. Benefity dla pracowników - czym są i jak dokonać wyboru?

To może Cię zainteresować

No items found.