Dlaczego warto inwestować w benefity?
Ewa Kaczmarz

Dlaczego warto inwestować w benefity?

Benefity to nie tylko ukłon w stronę pracowników. Dowiedz się, jak na ich wprowadzeniu może skorzystać cała firma.Benefity pozapłacowe dla pracowników powoli przestają być przywilejami dla wybranych, a stają się powszechnie panującym standardem.

Karty sportowe, wczasy pod gruszą, pakiety medyczne, bilety do kina czy opery, ubezpieczenie grupowe, paczki świąteczne, dofinansowanie do posiłków, kursy językowe - to tylko niektóre spośród benefitów dostępnych na rynku pracy. Dlaczego pracodawcy tak chętnie inwestują dziś w dobrostan pracownika i starają się dogodzić mu na wiele sposobów? Dlaczego Ty również powinieneś rozważyć wprowadzenie benefitów w Twojej firmie? Poniżej staramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Szczęśliwy pracownik = lojalny pracownik

Rynek pracy jest obecnie bardzo dynamiczny. Czasy, kiedy w jednej firmie pracowało się po kilkadziesiąt lat, odchodzą w zapomnienie. Obecnie zmiana miejsca pracy nie jest niczym zaskakującym. Wiele osób swobodnie przenosi się między firmami, szukając takiej, w której będą czuły się docenione. W efekcie pracodawcy prześcigają się w oferowaniu pracownikom coraz to nowych benefitów, które mają na dłużej zatrzymać ich w firmie. Benefity nie tylko budują w pracowniku poczucie, że firma o niego dba i chce wiązać się z nim na dłużej, ale także stanowią dla niego realną wartość. Np. dofinansowanie do obiadów to konkretna oszczędność dla pracownika. Zadowolony i doceniony dwa razy się zastanowi, zanim zmieni miejsce pracy.

Budowanie wizerunku dobrego pracodawcy

Samo zatrzymywanie zatrudnionych osób to czasem za mało. Atrakcyjne benefity dla pracowników pomagają przyciągnąć do firmy nowych kandydatów i wyróżniają pracodawcę na rynku pracy. W ten sposób kuszą najbardziej rozpoznawalne firmy - np. Google oferuje darmowe obiady pracownikom, a Nokia karty sportowe i prywatną opiekę medyczną. Benefity w ogłoszeniach rekrutacyjnych wyróżniają ofertę pracy spośród setek innych. Firma oferująca benefity jawi się kandydatom jako pracodawca, który dba o pracownika i ma na uwadze jego dobre samopoczucie.

Słowo klucz - motywacja!

Benefity mogą też być skutecznym, umożliwiającym motywowanie pracowników pracownika. Ustaliliśmy już, że odpowiednio dobrany zestaw korzyści pozapłacowych dla pracowników budzi w nich poczucie, że są ważni dla firmy. Dzięki temu pracownicy są wobec niej lojalni, chętniej angażują się w wykonywanie codziennych obowiązków, a co za tym idzie - są zmotywowani do pracy. Oczywiście motywację pracownika można podnosić, oferując mu wyższe zarobki. To działa jednak tylko do pewnego momentu. Gdy zarabiamy duże pieniądze, wzrost pensji stopniowo przestaje przekładać się na zmianę stopy życiowej i zwiększenie satysfakcji z wynagrodzenia, a w efekcie motywacji do pracy. W tej sytuacji lepszym motywatorem będą benefity, które są czymś nowym i wnoszą jakościową zmianę do naszego życia (np. karta sportowa otworzy przed nami możliwość chodzenia na basen lub siłownię, a dofinansowanie do obiadów uwolni nas od konieczności codziennego przygotowywania posiłków w domu).

Szlachetne zdrowie

Wiele benefitów pracowniczych ma bezpośredni wpływ na zdrowie osób zatrudnionych w firmie. Pakiety medyczne to swobodny dostęp do różnych lekarzy specjalistów oraz licznych badań diagnostycznych, a same usługi medyczne często są na wyższym poziomie niż te oferowane przez publiczną służbę zdrowia. Z kolei karty sportowe zachęcają pracowników do podejmowania aktywności fizycznej. Regularny ruch zmniejsza prawdopodobieństwo chorób układu krążenia, otyłości, cukrzycy oraz korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. W dbaniu o zdrowie pracowników równie ważne są benefity żywieniowe, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej diety i regularne spożywanie posiłków. Co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że regularne posiłki podnoszą wydajność pracowników nawet o 20%1. Inwestycja w zdrowie pracownika szybko może przynieść firmie wymierne korzyści. Zdrowi pracownicy sprawniej wykonują swoje obowiązki, a także rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich.

Oszczędność

Benefity pozapłacowe pozwalają firmom mieć ciastko i zjeść ciastko - umożliwiają inwestowanie w pracownika, jednocześnie generując oszczędności dla pracodawcy. Koszt wprowadzenia benefitów jest mniejszym obciążeniem finansowym dla zakładu pracy niż podwyższenie pensji pracowników. W przypadku benefitów żywieniowych dofinansowanie do posiłku do 190 zł na pracownika jest zwolnione ze składki ZUS.

Firmy nie bez przyczyny tak chętnie inwestują dziś w różnorodne benefity pozapłacowe. Niosą one wymierne korzyści nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy. Kluczem do sukcesu jest dobranie takiego benefitu, który będzie przydatny dla większości osób w firmie i pozwoli jej zaoszczędzić pieniądze.Jeśli dałeś się przekonać, że warto inwestować w benefity pracownicze, skontaktuj się z nami, by poznać benefit z korzyścią dla Twojej firmy.

1K. Puchalski, E. Korzeniowska (red.), Promocja zdrowia w zakładzie pracy: wsparcie dla zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej pracowników, s. 79.

To może Cię zainteresować