Detoks cukrowy - wyzwanie nie tylko przed sezonem na plaży
Zespół SmartLunch

Detoks cukrowy - wyzwanie nie tylko przed sezonem na plaży

Badania pokazują, że ponad 90 proc. kobiet oraz 70 proc. mężczyzn ma w ciągu dnia ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego. To objaw uzależnienia od cukru, który dodawany nawet do produktów, w które nie kojarzą się ze słodkim smakiem.

Cukier znajdziemy np. w ketchupie, jogurcie, wędlinach, owocach suszonych. Produktów zawierających cukier jest pełno na sklepowych półkach. Cukier, inaczej sacharoza nie dostarcza organizmowi żadnych wartości odżywczych, jest tylko źródłem pustej energii dla organizmu, której spożywanie w nadmiarze jest szkodliwe dla zdrowia. 

Nadmiar cukru w diecie prowadzi do wielu poważnych chorób w tym sercowo-naczyniowych będących główną przyczyną zgonów na świecie. Dlatego sami powinniśmy się kontrolować w tym uzależnieniu i w ilości zjadanego codziennie cukru.

Mózg w cukrze, skutki uzależnienia

Producenci pozyskują cukier z buraków cukrowych lub trzcinowy cukrowej. Cukier jest zbudowany z glukozy i fruktozy, pół na pół. Glukoza to najważniejsze źródło energii dla mózgu i neuronów. Jest magazynowana w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu – to związek chemiczny, z którego błyskawicznie organizm może ją odzyskać, by wykorzystać jako „paliwo” dla mózgu i źródło energii dla mięśni i całego organizmu.

Inaczej rzecz ma się z fruktozą, która nie jest zamieniona na glikogen. Wątroba przekształca jej nadmiar w trójglicerydy, które są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. 

Ze 120 kcal glukozy tylko 0,5 kcal zostaje zamieniona w tłuszcz. Natomiast z każdych 120 kcal fruktozy, aż 40 kcal zostanie przekształcone w tkankę tłuszczową.  

Nadmiar fruktozy w diecie prowadzi do podwyższenia poziomu trójglicerydów we krwi i powstawania blaszek miażdżycowych. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii udowodnili, że mózg odmiennie reaguje na glukozę i fruktozę. Badania wykazały, że wypicie napoju z fruktozą prowadzi do nagłego uaktywnienia jądra półleżącego, wywołującego zwiększone pragnienie zjedzenia czegokolwiek, jakby nieustający głód. Po spożyciu napoju z glukozą przebiegało to znacznie łagodniej.  Uczestnicy eksperymentu raportowali, że po spożyciu produktu z fruktozą czuli się bardziej głodni niż po spożyciu produktu z glukozą. 

Przywoływane badania tylko pozornie stoją w sprzeczności z zaleceniami dietetyków, by jeść jak najwięcej warzyw i owoców, zawierających przecież fruktozę. 

Dietetycy uspokajają - owoce możemy jeść bez obaw. Ilości fruktozy z owoców nie zaszkodzą zdrowiu. Poza tym błonnik, naturalnie występujący w warzywach i owocach zmniejsza i opóźnia wchłanianie węglowodanów  (cukrów prostych) z przewodu pokarmowego, przez co obniża stężenie insuliny we krwi. Dzięki niemu szybciej i dłużej czujemy się najedzeni, w konsekwencji jemy mniej i rzadziej. W produktach wysokoprzetworzonych jest za mało błonnika. 

Produkty bogate w ogromne ilości cukru i fruktozy

Gdyby spojrzeć na ewolucję człowieka i jego organizmu, to w żadnym momencie swojej długiej historii nie jedliśmy tyle cukru i fruktozy co w czasach współczesnych. Żywność przetworzona zawiera za dużo fruktozy. Cukier dodawany jest do większości produktów spożywczych: ciastek, cukierków, słodyczy, słodkich napojów, słodkich przekąsek, a nawet do wędlin, pieczywa i rzekomo zdrowych słodyczy. 

Szacuje się, że za dużo cukru w codziennej diecie powoduje wzrost ryzyka chorób serca o 40 proc. Aby zmniejszyć spożycie fruktozy, należy jeść mniej produktów bogatych w cukier i syrop glukozowo-fruktozowy. 

Jak pokonać uzależnienie, czyli odwyk od cukru

Jak rzucić cukier i dać odetchnąć organizmowi? Pierwszy krok to zrezygnować z cukru stołowego wykorzystywanego do słodzenia kawy oraz potraw. Jeśli ktoś potrzebuje, może sięgnąć po zdrowsze zamienniki cukru.

Osoby, które nie mają problemów z gospodarką węglowodanową, a chcą jeść zdrowo, mogą sięgnąć po miód  naturalny. Świetnym rozwiązaniem jest także ksylitol - naturalna substancja słodząca pochodząca z kory brzozy. Wygląda jak zwykły cukier, lecz ma o 40 proc. mniej kalorii. Jest polecany także osobom chorującym na cukrzycę. Jako prebiotyk wspomaga korzystną mikroflorę jelitową. Nie ulega fermentacji w jamie ustnej, przeciwdziała próchnicy, powstawaniu płytki nazębnej i poprawia stan szkliwa (bywa składnikiem past do zębów). 

Eliminując cukier na pewno trzeba zrezygnować ze słodyczy, a także z mniej oczywistych źródeł fruktozy. Należą do nich jogurty smakowe, słodkie przekąski, słodkie płatki śniadaniowe, dżemy, słodkie napoje, słodzone soki owocowe oraz wszelkiego rodzaju syropy.  

Jeśli decydujemy się na czasowy bądź stały detoks od cukru zamieńmy jasne pieczywo, makaron, ryż na produkty pełnoziarniste. Idąc dalej możemy ograniczyć spożycie owoców, zwłaszcza suszonych oraz bogatych w cukier takich jak winogrona, banany, ananasy, gruszki, mango. 

Dobrze jest też unikać piwa, nalewek, mleka i gotowych sosów zawierających cukier. Pozbywamy się też słodzików. Na początek możemy detoks cukrowy przeprowadzić stopniowo, wypróbować odwyk od cukru przez 30 dni, obserwując korzyści zdrowotne jakie przyniesie, by później zdecydować się na eliminację cukru w ogóle. 

Jak zmieni się zdrowie, gdy zrezygnujemy z cukru? Odmłodniejemy i wypiękniejemy.  

Rezygnacja z cukru to sposób na poprawę cery. Z wysokim poziomem cukru rośnie stężenie insuliny we krwi, a to skutkuje wydzielaniem czynnika IGF co prowadzi, np. do zatykania się mieszków włosowych, nadmiernej produkcji sebum, większego łojotoku, niewłaściwego złuszczania się naskórka, zaostrzenia się stanów zapalnych i trądziku oraz procesów powodujących starzenie się skóry. Gdy zrezygnujemy z cukru skóra nabierze blasku, stanie się bardziej jędrna i mniej sucha. 

Wyeliminowanie cukru z diety wpływa na łatwiejsze kontrolowanie masy ciała, na poprawę nastroju. Dzięki detoksowi cukrowemu możemy poprawić pamięć i koncentrację.

Odstawienie cukru wpisuje się w profilaktykę chorób neurodegeneracyjnych. A jak poradzić sobie ze zmęczeniem i sennością?

Rzucić cukier lub choćby zmniejszyć jego ilość. Cukier hamuje produkcję hormonu oreksyna odpowiedzialnego za czuwanie. Po rezygnacji z cukru powinniśmy szybko zaobserwować efekty, poczujemy więcej energii do działania. Jak wiadomo cukier to doskonała pożywka dla bakterii i drożdży, które mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe w postaci gazów, wzdęć, bólów brzucha, uczucia przelewania w brzuchu.

Warto, aby detoksu cukrowego wypróbowały osoby zmagające się z chorobami stawów. Cukier sprzyja stanom zapalnym co w konsekwencji pogłębia te choroby, np. powoduje zaostrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Dzięki rezygnacji z cukru zadbamy o zdrowie naczyń krwionośnych i serca. Cukier sprzyja wzrostowi liczby trójglicerydów co sprzyja udarom mózgu i chorobom serca. Stan zapalny może rozwinąć się w obrębie tętnic i żył, a to już prosta droga do ich uszkodzenia i powstania blaszek miażdżycowych. Detoks od cukru to odciążenie wątroby, odtłuszczenie jej i poprawa funkcjonowania. Odciążamy też nerki, chroniąc się przed niewydolnością tego narządu.    

To może Cię zainteresować

No items found.