Benefity dla rodziców
Zespół SmartLunch

Benefity dla rodziców

Pracujący rodzice szczególnie małych dzieci docenią wszystkie benefity, które pomogą im w codziennym życiu. Dzięki aplikacji SmartLunch zamówią smaczny obiad w atrakcyjnej cenie dla siebie i rodziny. Na jakie jeszcze benefity mogą liczyć rodzice?

Wstać rano, przygotować śniadanie, ogarnąć dzieci, zawieźć je do przedszkola lub szkoły, spędzić efektywnie osiem godzin w pracy – tak w skrócie wygląda przedpołudnie przeciętnego pracującego rodzica. Sfrustrowany i zestresowany rodzic nie będzie dobrym i wydajnym pracownikiem, dlatego firmy zastanawiają się, jak ułatwić pracującym rodzicom pogodzenie wszystkich ról.

Według badania HRK już 39 proc. firm uczestniczących w badaniu „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał” oferuje swoim pracownikom benefity dla rodziców w ramach specjalnych programów. Dodatkowo 7 proc. firm ma swoje przedszkola lub kluby dla dzieci pracowników. 

Łącznie 46 proc. analizowanych organizacji oferuje różne formy wsparcia rodzicom i ich dzieciom. W ramach specjalnych programów dla rodziców – 18 proc. stanowią programy dla matek, a 21 proc. programy obejmujące także ojców. 

Pracownica w ciąży

Raport HRK dostarcza ciekawych przykładów dotyczących urodzenia dziecka. Coraz więcej firm oferuje specjalne przywileje pracownicom spodziewającym się dziecka, np. zmniejszony wymiar czasu pracy. W jednej z firm ubezpieczeniowych kobiety w ciąży mogą liczyć na 4-godzinny dzień pracy przy zachowaniu prawa do pełnego wynagrodzenia. 

Inne firmy umożliwiają paniom w ostatnich miesiącach ciąży pracę zdalną. Ciężarne mogą też korzystać z dogodnie położonych miejsc parkingowych, specjalnych krzeseł lub toreb na laptopa, a także mają do dyspozycji pomieszczenia, w których mogą wypocząć. 

Jak wynika z badania HRK, niektóre firmy idą na rękę przyszłym mamom, umożliwiając im wizyty lekarskie w godzinach pracy, a nawet organizują im transport na badania. Część firm pokrywa koszty udziału obojga rodziców w zajęciach szkoły rodzenia, a później koszty porodu w prywatnym szpitalu. 

Pokój dla matki z dzieckiem

Firmy ułatwiają też kobietom proces adaptacji po urodzeniu dziecka i powrocie z urlopu macierzyńskiego. Jedna z firm informatycznych udostępnia kursy e-learningowe, które pozwalają paniom na urlopie macierzyńskim być na bieżąco z tym, co dzieje się w firmie.

Powoli standardem w firmach staje się inwestowanie w pokój dla matki z dzieckiem, w którym można nakarmić i przewinąć malucha. Niektóre organizacje oferują także dodatkową przerwę w pracy na karmienie dziecka, przypomnijmy, że kwestię przerw na karmienie dziecka reguluje polskie prawo.

Wyprawka dla dziecka 

Na co jeszcze mogą liczyć rodzice? Wsparcie młodych rodziców w postaci wyprawki będzie odciążeniem finansowym. Wyprawka może być skompletowana i przekazana w formie materialnej. Może to być również dodatkowe świadczenie dofinansowujące zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla dziecka.

Żłobek i przedszkole w pracy 

Jeśli organizacja ma do wykorzystania duży budżet, może pomyśleć o otwarciu przyzakładowego żłobka lub przedszkola. Właśnie takie własne placówki otwiera coraz więcej firm lub tworzy je we współpracy z innymi podmiotami zlokalizowanymi w tym samym obiekcie. Przedszkola i kluby dla dzieci zakładają również uczelnie. Firmy, które nie prowadzą własnych przedszkoli czy klubów, mogą zaoferować rodzicom dofinansowanie do żłobka lub przedszkola. Zatrudnienie niani w części opłacone przez pracodawcę to także benefit dla rodziców.

Obiad dla pracownika i jego rodziny

Realnym wsparciem oszczędzającym czas oraz odciążającym budżet domowy będą dla rodziców pracujących dofinansowane posiłki, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Pracownik zamawia przy użyciu aplikacji SmartLunch dofinansowany obiad dostarczony do miejsca pracy, który tam zje.

A dodatkowo może także zamówić posiłki dla pozostałych członków rodziny (oczywiście już bez dofinansowania). Jednak dania w ofercie SmartLunch są w bardzo atrakcyjnych cenach, o wiele tańsze niż w restauracjach dlatego zamówienie jest opłacalne. 

Wakacje i wypoczynek dla dzieci

Rodzice starszych dzieci mogą być zainteresowani dofinansowaniem lub organizacją półkolonii przez pracodawcę, kolonii i obozów latem oraz podczas ferii zimowych. Firmy mogą w całości zorganizować wakacje dzieciom lub częściowo dofinansować taki wypoczynek. Pracodawca może też wynająć animatorów i zorganizować zajęcia dla dzieci w biurze. 

Ciekawym działaniem wskazanym w badaniach HRK są akcje przygotowane przez niektóre organizacje - w wybrane dni otwierają one swoje podwoje dla dzieci pracowników. W większości analizowanych przedsiębiorstw organizowane są też Mikołajki, Dzień Dziecka, spotkania świąteczne i rodzinne pikniki, a dzieci pracowników mogą liczyć na paczki świąteczne i prezenty. 

Pomoc rodzicom w drobnych usługach

Rodzice docenią benefity, które zadbają nie tylko o nich, ale też o całą rodzinę, a nawet o mieszkanie i szereg innych, codziennych spraw – i pozwolą zaoszczędzić czas. Kiedy załatwić sprawy urzędowe, zrobić zakupy, oddać książki do biblioteki, wymienić opony, odebrać przesyłkę? Pracodawcy coraz chętniej proponują benefit, w ramach którego dedykowana osoba - concierge lub asystent - załatwia drobne sprawunki pracowników.

Do przydatnych benefitów zaliczyć też można: usługę pralniczą z darmowym odbiorem i dowozem lub usługi sprzątające mieszkanie.

Elastyczny czas pracy 

Elastyczny czas pracy to jeden z najwyżej ocenianych benefitów pracowniczych wśród młodych rodziców. Dzięki takim rozwiązaniom rodzic ma możliwość dopasowania godzin pracy do odbioru dziecka z przedszkola. To też powoduje, że zdecydowanie mniej stresująco zaczyna dzień i może się skupić na pracy, nie martwiąc się, że przedszkole zostanie zamknięte zanim zdąży odebrać dziecko. 

Elastyczność godzin pracy czy możliwość pracy z domu są bardzo istotne dla pracowników studiujących, uczestniczących w różnego typu zajęciach oraz pełniących różne role społeczne, np. młodych rodziców. Część firm zezwala w sytuacjach awaryjnych nawet na pracę z dzieckiem w biurze.

Dodatkowy urlop

Polski prawodawca przewidział dwa dni wolnego rocznie na każde z dzieci, które nie ukończyło 14. roku życia. Ten urlop przysługuje rodzicom ustawowo. Niektóre firmy oferują dodatkowe dni wolne osobom, które mają dzieci.

Rodzice i dzieci otoczeni opieką medyczną 

Niemal 30 proc. pracujących rodziców oczekuje wsparcia pracodawców w dbaniu o ich zdrowie, jako pracowników, ale również otoczenia opieką medyczną ich dzieci. To dla rodziców bardzo atrakcyjny benefit. Rozszerzona opieka medyczna to najbardziej oczekiwane świadczenie, zaraz po benefitach związanych z organizacją czasu pracy. 

Pracodawca może też przeprowadzić akcję zdrowia w firmie lub podarować vouchery na darmowe badania krwi dla pracownika oraz jego rodziny.

Szkolenia i wykłady dla młodych rodziców

Elementem programów work-life balance są też szkolenia i wykłady dla młodych rodziców. Dostarczają im wiedzy i umożliwiają integrację – pracownicy wymieniają się doświadczeniami i wspierają wzajemnie przy rozwiązywaniu różnych problemów dotyczących rodziny i dzieci. 

Mogą też skorzystać z pomocy coacha, który wspiera i pomaga rodzica w pogodzeniu pracy zawodowej z opieką nad małym dzieckiem. 

Podobną funkcję pełnią specjalne sieci networkingowe. W jednej z firm paliwowych działa sieć zrzeszająca rodziców, której celem jest wzajemne wspieranie się w pełnieniu ról mam i ojców, w wychowaniu dzieci oraz w powrocie do pracy po przerwie związanej z pojawieniem się dziecka w rodzinie. Uczestnicy sieci spotykają się regularnie, biorą udział w wykładach i warsztatach. 

To może Cię zainteresować

No items found.